Умови, за яких алкогольні напої та тютюнові вироби вважають немаркованими визначили пунктом 226.9 Податкового кодексу України (ПК). За зберігання, транспортування, продаж немаркованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів до госпсуб’єкта застосовують штрафи, що передбачили статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі — Закон № 481/95). До посадових осіб такого госпсуб’єкта — адмінвідповідальність відповідно до вимог статтей 156 та 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП). При вчиненні однією особою двох або більше адмінправопорушень адмінстягнення накладають за кожне правопорушення окремо.
Немаркованими вважають:
- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку (далі — МАП);
- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 № 1251;
- вироблені в Україні алкогольні напої з МАП, на яких зазначення суми акцизного податку (далі — АП), сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок АП, міцності продукції та місткості тари;
- алкогольні напої іноземного виробництва з МАП, на яких зазначена сума АП, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок АП, діючих на момент виробництва марки;
- сигарети, цигарки та сигарили, що вироблені після 01.01.2021, в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на МАП.
Відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону (п. 228.9 ПК).
Роздрібна або оптова торгівля, зокрема, алкогольними напоями чи тютюновими виробами без МАП чи з підробленими марками цього податку — тягне за собою накладення штрафу від 200 до 600 нмдг з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі (ч. 1 ст. 156 КпАП).
За повторні упродовж року такі ж порушення, — штраф від 800 до 1 400 нмдг з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими МАП посадовими особами підприємств — виробників, імпортерів і продавців таких товарів, — штраф від 100 до 250 нмдг з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів (ст. 164-5 КпАП).
За ті самі дії повторні правопорушення або вчинені у великих розмірах, — штраф від 600 до 1 200 нмдг з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів.
Під великим розміром слід розуміти вартість алкогольних напоїв або тютюнових виробів, яка у п’ятсот чи більше разів перевищує нмдг.
При вчиненні однією особою двох або більше адмінправопорушень адміністративне стягнення накладають за кожне правопорушення окремо (ст. 36 КпАП).
Крім того, до госпсуб’єктів застосовують штрафи у разі, зокрема:
- виробництва та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів;
- алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без МАП встановленого зразка або з підробленими паперовими МАП, — 200% вартості товару (продукції), але не менше 17 000 грн (ст. 17 Закону України № 481/95).
За інформацією ДПС в Запорізькій області
Якщо сплатите податок не на той рахунок, ДПС вже не штрафуватиме. Це справедливо, адже ви все одно поповнили бюджет держави. Але врегулювати напрям сплати податку маєте самотужки, подавши заяву до податкової