Чи підлягає поверненню сума ЄСВ, сплачена протягом дії АТО

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Не підлягають поверненню суми ЄСВ, сплачені з 14.04.2014 протягом дії АТО, платниками, які в повному обсязі нарахували, обчислили і сплатили ЄСВ на нараховану заробітну плату

Чи підлягають поверненню або зараховуються в рахунок майбутніх платежів суми єдиного внеску, сплачені з 14.04.2014 протягом дії АТО, платниками, які перебувають на території населених пунктів, де проводилася ця операція?

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI із змінами та доповненнями (далі — Закон № 2464) платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄСВ.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Абзацом другим частини восьмої статті 9 Закону № 2464 визначено, що роботодавці під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею зазначених сум зобов’язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з контролюючим органом за платником визнана переплата ЄСВ, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Відповідно до пункту 93 частини другої розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, платники, які перебувають на обліку в контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, де проводилася антитерористична операція (АТО), розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника ЄСВ, яка подається ним до контролюючого органу за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО.

Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, був затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р. Однак слід зауважити, що дію зазначеного розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р.

Пунктом 4 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міндоходів України від 09.09 2013 № 450 (далі — Порядок № 450), передбачено повернення надміру або помилково сплачених сум ЄСВ, безпідставно стягнених сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій або інших коштів на відповідний рахунок контролюючого органу, відкритий в органі Казначейства за балансовим рахунком 3719.

Повернення коштів у випадках, передбачених пунктом 4 Порядку № 450 (окрім випадку надходження до контролюючого органу рішення суду про визнання безпідставним стягнення ним з юридичних і фізичних осіб сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій), здійснюється виключно на підставі заяви платника про повернення надміру або помилково сплачених коштів, яка подається в довільній формі до контролюючого органу. До заяви платник обов’язково додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), який підтверджує сплату коштів на рахунок відповідного контролюючого органу (п. 5 Порядку № 450).

Суми помилково сплаченого ЄСВ зараховуються в рахунок майбутніх платежів ЄСВ або повертаються платникам у порядку й у строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 13 ст. 9 Закону № 2464).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 450, до сум помилково сплачених коштів не включаються суми авансових платежів, сплачені відповідно до абзацу 2 частини восьмої статті 9 Закону № 2464.

При цьому нарахований, обчислений та сплачений ЄСВ на нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) не є надміру або помилково сплаченими коштами.

Отже, не підлягають поверненню суми ЄСВ, сплачені з 14.04.2014 протягом дії АТО, платниками, які в повному обсязі нарахували, обчислили і сплатили ЄСВ на нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення). У рахунок майбутніх платежів зазначені суми ЄСВ не зараховуються, оскільки вони не є сумами помилково сплачених коштів.

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Лікарняний під час відпустки: як перерахувати виплати і показати в Об’єднаній звітності

Якщо хвороба заскочила працівника зненацька під час його щорічної відпустки, оплатіть листок непрацездатності. Залишок щорічної відпустки він може використати після закінчення лікарняного або перенести на інший період. Як документально оформити ці події та показати в Об’єднаній звітності, розповів експерт
13

Незароблені відпускні: як відобразити відрахування в Об’єднаній звітності 2025

Працівник звільняється, не відпрацювавши робочого року, за який вже використав щорічну відпустку. За яких умов можна відрахувати незароблені відпускні? Як показати відрахування у звітності? Відповіді — у статті
23

Штатний розпис 2025: чи потрібно складати після скасування Господарського кодексу

Штатний розпис — постійний гість у кабінеті бухгалтера, адже це обов’язковий локальний акт. Складати його скеровувала стаття 64 Господарського кодексу. Але що буде зі штатним розписом після 28 серпня 2025 року, коли Господарський кодекс піде в архів? Час прощатися? Розбираємося
79555

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді