Відкрите звернення учасників Форуму громадських організацій

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Учасники Форуму громадських організацій наполегливо пропонують відмінити систему електронного адміністрування ПДВ

Із 1 січня 2015 року має вступити в дію система електронного адміністрування ПДВ (запроваджена нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII (далі — Закон № 1621)), яка направлена на подолання схем ухилення від оподаткування у сфері ПДВ.

Підтримуючи прагнення Уряду на припинення такого явища, як «податкові ями», учасники форуму (понад 500 представників громадських організацій, галузевих асоціацій, експертів та представників бізнесу), заявляють про те, що обраний спосіб є руйнівним для економіки України та наполегливо пропонують відмінити систему електронного адміністрування ПДВ в запропонованому вигляді.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Причинами для такої категоричності є, по-перше, недосконалість розробленого механізму та технічна неготовність до його запровадження, по-друге, нерозуміння явне чи удаване розробниками запропонованої концепції економічної причини існування «податкових ям».

Недосконалість системи електронного адміністрування для сумлінних платників податків (детальне обґрунтування наводиться в додатку) полягає в такому:

  • значне вимивання обігових коштів (від 8 до 15%);
  • непрозорість та можливість ручного керування алгоритмом розрахунку суми, яка повинна бути перерахована на ПДВ рахунок, а також відсутність можливості для платників ПДВ захистити свої права у випадку технічних збоїв в системі електронного адміністрування та несанкціонованого доступу до розрахунку суми податку, на яку платники мають право видати податкові накладні;
  • запровадження солідарної відповідальності продавця та покупця;
  • «зависання» значної суми від’ємного значення ПДВ, яка залишиться невідшкодованою станом на 1 січня 2015 року;
  • 100-відсоткова реєстрація податкових накладних, що непідкріплена технічними можливостями значної кількості платників податків;
  • втрата права на податковий кредит по імпортних послугах, отриманих в грудні 2014 року;
  • критерії автоматичного відшкодування ПДВ недоступні для значної частини експортерів;
  • відсутність достатнього для запровадження цієї системи законодавчого та нормативного інструментарію;
  • відсутність перехідного періоду для технічної апробації та запуску системи електронного адміністрування ПДВ та для отримання повноцінної інформації про зареєстровані в системі «вхідні» податкові накладні.

Таке явище як «податкові ями» є наслідком як недосконалості існуючої системи оподаткування, так і високого рівня корупції та безвідповідальності посадових осіб органів державної влади. Причинами користування схемами ухилення від оподаткування представниками реального бізнесу є високе навантаження на заробітну плату, несправедлива система розподілу податкового навантаження між платниками податків, високий фіскальний тиск на бізнес, відсутність дієвих механізмів захисту прав суб’єктів господарювання в адміністративному або судовому порядку тощо.

29 жовтня Світовий банк опублікував новий звіт щодо легкості ведення бізнесу серед 189 країн світу «Doing Business 2015», за яким Україна піднялась з 112 на 96 місце. Таке покращення нашого рейтингу сталось завдяки змінам на краще у двох з десяти оцінюваних параметрів, основним з яких стали покращення в податковій сфері. Запровадження електронного адміністрування ПДВ в чинній редакції може суттєво відкинути нашу країну назад у відповідному рейтингу, в той час, коли Україні необхідні інвестиції для розбудови її економіки.

Схеми ухилення від оподаткування будуть трансформуватися, змінюватися, але залишаться, поки не буде застосований комплексний підхід до вирішення проблеми «податкових ям».

Бізнес та громадськість, розуміючи необхідність об’єднуватись проти використання в сфері оподаткування злочинних схем ухилення від оподаткування, готові до удосконалення адміністрування ПДВ та проведення необхідних реформ у цій сфері, але за умови проведення широкого обговорення альтернативних моделей адміністрування ПДВ.

Усі альтернативні моделі, що представлені на Форумі, передбачають посилення контролю у сфері адміністрування ПДВ, але без критичного відволікання оборотних коштів, а також втрати платниками ПДВ мільярдів гривень податкового кредиту, значна частина з якого підтверджена контролюючими органами за результатами документальних перевірок.

Учасники Форуму вважають неприйнятною та руйнівною для економіки держави систему електронного адміністрування ПДВ в її нинішньому варіанті, у зв’язку з чим звертаються:

  • до Президента України з пропозицією внести до Верховної Ради України в позачерговому порядку проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України», яким до 1 січня 2015 року будуть скасовані норми Закону України від 31.07.2014 № 1621-VII та Закону України від 07.10.2014 № 1690-VII в частині, що стосуються системи електронного адміністрування ПДВ;
  • до Верховної Ради України з рекомендацією невідкладно прийняти в цілому такий проект закону;
  • до Міністерства фінансів України та Державної фіскальної служби України з закликом спільно з експертними групами від бізнесу та громадськості розробити зміни до законодавства, що забезпечать вдосконалення адміністрування ПДВ.
додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаткова відпустка на дітей 2025: як оформити

Додаткова відпустка на дітей: хто має право, чи зможе її отримати батько, який порядок надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей; яка її максимальна тривалість, як розрахувати таку відпустку? Як впливає на цей вид відпустки воєнний стан? Про все це в огляді + зразок заяви на відпустку на дітей за ДСТУ 4163:2020
565762

Онлайн-курс «Розрахунок зарплати, звітність і перевірки»: 50 актуальних зразків і шаблонів

Щоб допомогти бухгалтерам по зарплаті не загубитися серед законодавчих змін, Вища школа Головбуха підготувала онлайн-курс по зарплаті. Унікальна програма, що навчить, як уникнути зайвих витрат і не порушити закон
12842

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних: скільки платити у 2025 році

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
71535

Лікарняний під час відпустки: як перерахувати виплати і показати в Об’єднаній звітності

Якщо хвороба заскочила працівника зненацька під час його щорічної відпустки, оплатіть листок непрацездатності. Залишок щорічної відпустки він може використати після закінчення лікарняного або перенести на інший період. Як документально оформити ці події та показати в Об’єднаній звітності, розповів експерт
62

Незароблені відпускні: як відобразити відрахування в Об’єднаній звітності 2025

Працівник звільняється, не відпрацювавши робочого року, за який вже використав щорічну відпустку. За яких умов можна відрахувати незароблені відпускні? Як показати відрахування у звітності? Відповіді — у статті
57

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді