Чи обов’язково водій, який здійснює перевезення, повинен мати контрольну книжку щодо обліку робочого часу, якщо відсутній тахограф? Яка відповідальність за відсутність такої книжки?
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
На автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами поширюються вимоги Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 07.06.2010 № 340 (далі ― Положення № 340). Це Положення не поширюється на перевезення пасажирів чи/та вантажів, які здійснюються фізичними особами за власний рахунок для власних потреб без використання праці найманих водіїв.
Відповідно до пункту 6.1 розділу VI Положення № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
При цьому пункт 6.1 Положення № 340 набирає чинності для:
- нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 150 км, перевезення небезпечних вантажів ― з 01.06.2012;
- перевезення вантажів колісними транспортними засобами з повною масою понад 12 тонн, нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю від 50 до 150 км ― з 01.06.2013;
- перевезення вантажів колісними транспортними засобами з повною масою від 3,5 тонн до 12 тонн ― з 01.06.2015.
Індивідуальною контрольною книжкою може бути зошит з розкресленими графами, в яких зазначається дата, марка транспортного засобу, маршрут руху, показник одометра, початок робочої зміни, тривалість перерви між періодами керування за зміну, кінець робочої зміни, тривалість змінного періоду керування та міжзмінного відпочинку, підпис водія, відмітки про перевірки.
Відповідальність перевізника за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III. Відповідно до даної статті відповідальність за надання послуг з перевезення без оформлення належних документів (а до таких документів належить у тому числі індивідуальна книжка водія) передбачена у вигляді накладення штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 1700 грн.
Також даною статтею передбачена відповідальність за порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів у вигляді штрафу у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.).