Як змінити строк дії договору оренди державного та комунального майна: позиція ВС

Закон передбачає як заборону збільшувати строк дії договору оренди державного та комунального майна, так і виняток із цієї заборони. Щоб застосувати виняток із заборони, слід дотримати чотири умови.

majno_600.jpg

ДТЕК відключила світло: чи буде штраф через відсутність Z-звіту

ФОП надав в оренду нежитлове приміщення. Згодом підготував нову редакцію договору оренди, оскільки частина 3 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачає, що строк договору оренди не може становити менше п’яти років. Однак орендодавець відмовився підписувати нову редакцію договору. ФОП звернувся до комунального некомерційного підприємства з відповідним позовом визнати договір з орендодавцем в новій редакції визнати таким, що уклали.

Господарські суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову. Однак Верховний Суд (ВС) визнав їх висновки передчасними.

Майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного чи комунального майна регулює Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 13.04.2022 № 157-IX (далі — Закон № 157).

Строк договору оренди не може становити менше п’яти років, крім випадків, що визначає Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 № 483 (далі — Порядок).

Якщо договір уклали на строк, менший за мінімальний, керуються пунктом 125 Порядку № 483:

«Не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку його дії, крім випадків, коли договір уклали на строк, що становить менш як п’ять років, та з моменту укладення не продовжувався, і заява орендаря стосується збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із мінімальним строком».

Нормативно закріплено як загальну заборону збільшувати строк дії договору оренди шляхом внесення змін до договору оренди державного та комунального майна, так і виняток із цієї заборони.

Виняток із заборони застосовують, якщо:

  1. договір уклали менше ніж п’ять років;
  2. договір з моменту укладення не продовжували;
  3. заява орендаря стосується збільшення строку оренди мінімального, що його визначає Закон № 157;
  4. право власності на об’єкт оренди зареєстроване за державою у держреєстрі речових прав станом на дату заяви орендаря або завершення строку, на який уклали договір.

Порядок внесення змін до договору оренди:

  • договір оренди викладають у новій редакції за формою примірного договору оренди;
  • перебіг строку оренди визначають ретроактивно з дати, коли підписали акт приймання-передачі майна за договором, до якого вносять зміни шляхом викладення його в новій редакції. Тобто строк зміненого договору має дорівнювати мінімальному п’ятирічному строку з моменту підписання відповідного акта;
  • нова редакція договору оренди державного або комунального майна підлягає нотаріальному посвідченню і держреєстрації у випадках, що передбачає законодавство.

Отже, право вносити зміни до договору оренди виникає лише за згодою сторін, якщо інше не передбачають договір або закон. Водночас, якщо зміни до договору оренди вносять на підставі абзацу 5 частини 4 статті 16 Закону № 157, які конкретизовані в пункті 125 Порядку № 483, то їх можна внести:

  • за згодою сторін;
  • або на підставі рішення суду.

Тож укладати договір оренди чи вносити зміни до нього потрібно обов’язково. Якщо право на внесення змін передбачає договір або закон, не потрібно застосовувати норми статті 652 Цивільного кодексу України щодо його зміни або розірвання у зв’язку з істотною зміною обставин.

За інформацією ВС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Собівартість продукції підприємства: правила розрахунку

Собівартість — це один з ключових економічних показників будь-якого підприємства. У процесі її розрахунку можуть брати участь не тільки бухгалтер, але й економіст. Якими правилами слід керуватися при розрахунку собівартості продукції, якою вона буває та як її правильно показати в обліку формування собівартості, методи й способи калькулювання, документальне оформлення калькулювання — питання даного огляду
86568

Ремонт орендованого приміщення: облік

Якщо постало питання ремонту орендованого приміщення, то дбати про облік доведеться точно бухгалтеру. Облік поточного і капітального ремонту орендованого приміщення, його поліпшення та добудови, нюанси оподаткування – у консультації
45904

Податок на переказ коштів з-за кордону

Отримання переказів коштів з-за кордону зараз актуальне як ніколи. Перекази здійснюють батьки, члени подружжя, діти, інші родичі та не лише вони. Коли та як треба декларувати та сплачувати податки з грошових переказів з-за кордону, коли можна не сплачувати податки з закордонних переказів та які є способи здійснення таких переказів — у консультації
400

Обмеження готівкових розрахунків

Зважати на обмеження готівкових розрахунків доводиться повсякчас. То засновник бажає внести позику готівкою, то працівник надав документи на придбані власним коштом товари. От і постають запитання, чи слід застосовувати обмеження. Нагадаємо про граничні суми розрахунків готівкою і розглянемо декілька ситуацій, пов’язаних із готівковими розрахунками
101013

Суборенда приміщення: договір, бухоблік

У консультації – про суборенду приміщення, зразок договору суборенди приміщення, а також особливості укладання таких договорів, заповнення форми 20-ОПП для суборендодавця та суборендаря, а також бухгалтерські проведення для обох сторін
64833

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді