Мораторій на фактичні перевірки щодо обігу пального і спирту не діє: рішення ВС

На період дії карантину не діє мораторій на проведення фактичних перевірок, зокрема, щодо обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

pdfo_iz_grosh_komp.jpg

Національна сертифікація бухгалтерів — 2025

Постанова ВС від 17.05.2022 у справі № 520/592/21

Податківці наказом від 13.10.2020 визначили провести фактичну перевірку платника з 15.10.2020 тривалістю 10 діб на підставі:

  • підпункту 80.2.5. Податкового кодексу України (ПК) – здійснення функцій, визначених законодавством у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • частини 1 статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі – Закон № 481).

Платник звернувся до суду з позовом визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення. Окружний адмінсуд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного суду, частково задовольнив позов.

Суди дійшли висновку, що мораторій на проведення документальних і фактичних перевірок на період з 18.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, пов’язаного з поширенням коронавірусної хвороби, не стосувався фактичних перевірок щодо обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Водночас не було підстав для проведення фактичної перевірки підприємства з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів.

Зі змісту приписів пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК, у період з 18.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, пов’язаного з поширенням коронавірусної хвороби, діяв мораторій на проведення фактичних перевірок із цих питань.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

На час дії карантину, встановленого Кабміном на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не діє мораторій на проведення фактичних перевірок, зокрема, щодо обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту  етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, тобто питань, урегульованих нормами Закону № 481.

Фактична перевірка із зазначених питань може бути проведена з підстав, визначених підпунктами:

  • 80.2.2 – наявність та/або отримання від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації про можливі порушення платником податків законодавства;
  • 80.2.3 – письмове звернення покупця або споживача;
  • 80.2.5 ­ наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про можливі порушення платником податків законодавства.

Положення пункту 52-2 розділу XX ПК не містять винятків щодо можливості проведення фактичних перевірок щодо здійснення платниками розрахункових операцій, що врегульовано приписами Закону № 265.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
19761

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
34659

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді