На сьогодні є чинним Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом Мінпраці, ДПАУ від 13.02.2009 № 60/62 (далі — наказ № 60/62).
Новий Порядок розробили на виконання доручення прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.
Його приводять у відповідність до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці» від 21.09.2022 № 2622-IX.
Проєктом визначають механізм розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення (далі – розслідування), зокрема:
- порядок обміну відповідною інформацією між Державним центром зайнятості, Мінфіном, Мін’юстом, ДПС, ПФУ та Адміністрацією Держприкордонслужби;
- порядок здійснення звірки/перевірки інформації (відомостей), поданих особою під час реєстрації або перереєстрації її як безробітного та упродовж перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, на підставі якої (яких):
- надають статус зареєстрованого безробітного (особа перебуває у статусі зареєстрованого безробітного),
- призначають та виплачують матеріальне забезпечення на випадок безробіття,
- надають соціальні послуги
- надають застрахованій особі допомогу по частковому безробіттю;
- порядок проведення перевірки у страхувальника, роботодавця або ФОП, яка є застрахованою особою, у разі виявлення невідповідності (невідповідностей) інформації (даних) щодо особи за результатами проведення розслідування;
- складання відповідного акта за результатами проведення перевірки.
У разі затвердження наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування. Водночас втратить чинність наказ № 60/62.
Коли з 2026 року працевлаштовуватимете особу з інвалідністю, візьміть до уваги, що вона має отримувати зарплату вищу за мінімальну. Це умова, щоб виконати норматив. Роботодавців поділять на три групи. Норматив потрібно забезпечувати щокварталу, інакше доведеться платити внесок. Експерт пояснить очікувані законодавчі зміни для роботодавців