Проєкт Закону від 25.01.2023 № 8384
Автори проєкту пропонують доповнити Кримінальний кодекс України (КК) новою статтею 111-3.
Законодавці можуть запровадити кримінальну відповідальність за невиконання, перешкоджання виконанню або ухилення від виконання спеціальних економічних та/або інших обмежувальних заходів (санкцій) у вигляді:
- штрафу від 10 до 15 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ) (170 000—255 000 грн);
- позбавлення волі на строк від п'яти до семи років із конфіскацією майна або без такої.
За повторне вчинення або за попередньою змовою групою осіб, або у значному розмірі каратимуть штрафом:
- від 15 до 18 тисяч НМДГ (255 000—306 000 грн);
- позбавленням волі на строк від шести до восьми років із конфіскацією майна або без такої.
Якщо санкції порушить службова особа або особа, яка веде профдіяльність, пов'язану з наданням публічних послуг (аудиторами, нотаріусами, приватними виконавцями, оцінювачами, а також експертами, арбітражними керуючими, незалежними посередниками, членами трудового арбітражу, третейськими суддями під час виконання ними цих функцій), або у великому розмірі, їй загрожує штраф:
- від 17 до 25 тисяч НМДГ (289 000—425 000 грн);
- позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років з конфіскацією майна або без такої.
Діяння відповідно до цієї статті визнають вчиненим у значному розмірі, якщо предметом злочину було майно, кошти або майнові та корпоративні права вартістю, що у 250 і більше разів перевищує НМДГ.
Додатково змінюють підстави для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру, у тому числі можливості їх ліквідації, якщо злочин за статтею 111-3 КК вчинила уповноважена особа від імені юридичної особи .
Змінами до Кримінального процесуального кодексу України підслідність досудового розслідування за статтею 111-3 КК передбачають віднести до повноважень СБУ.
Також фізичним та юридичним особам, представникам органів держвлади можуть заборонити проводити операції, вчиняти дії, приймати рішення, які порушують та/або сприяють порушенню, уникненню стягнень та обмежень (блокуванню, забороні), передбачених рішеннями про застосування санкцій. Цю норму пропонують внести у Закон України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII.