Чи може бути єдинником ФОП, який продає криптовалюти
Перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи, визначає пункт 291.5 Податкового кодексу України (ПК).
Не можуть бути платниками єдиного податку першої — третьої груп госпсуб’єкти (юрособи та ФОП), які здійснюють діяльність з обміну іноземної валюти (ч. 2 п.п. 291.5.1 ПК).
Іноземна валюта — це:
а) грошові знаки грошових одиниць іноземних держав у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави або групи іноземних держав, а також вилучені або такі, що вилучають з обігу, але підлягають обміну на грошові знаки, що перебувають в обігу;
б) кошти на рахунках у банках та інших фінустановах, виражені у грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових (клірингових) одиницях (зокрема у спеціальних правах запозичення), що належать до виплати в інвалюті;
в) електронні гроші, номіновані у грошових одиницях іноземних держав та (або) банківських металах (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII).
На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.
Наразі Закон України «Про віртуальні активи» від 17.02.2022 № 2074-IX (далі — Закон № 2074) не набрав чинності. Саме цей документ:
- регулюватиме правовідносини, що виникають у зв’язку з оборотом віртуальних активів в Україні;
- визначатиме права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів, а також засади держполітики у сфері обороту віртуальних активів.
Закон № 2074 набере чинності з дня набрання чинності змін до ПК щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами.
Податковий комітет ВРУ, Мінфін, Мінцифри, ДПС та представники бізнес-спільноти опрацьовують зміни до ПК в частині оподаткування операцій з віртуальними активами (лист ДПС від 07.02.2023 № 257/ІПК/99-00-24-03-03-06).
ФОП платник єдиного податку другої — третьої груп може перебувати на спрощеній системі оподаткування за умови дотримання вимог, визначених п. 291.4 ПК.
Щоб уникнути порушень щодо застосування спрощеної системи оподаткування ФОП платник єдиного податку другої — третьої груп не може здійснювати продаж (реалізацію) криптовалюти.
За інформацією ДПС у Тернопільській області
Українські суб’єкти господарювання розширюють ринки збуту й активно продають свої товари на закордонних маркетплейсах. Експерти пояснили як правильно задокументувати, облікувати й оподаткувати продаж товарів