Відміна пільги з ПДВ на постачання програмної продукції з 2023: варіанти дій для постачальників і покупців

Автор
директор Аудиторської фірми "Тріада"
Після скасовування пільги з ПДВ на програмну продукцію з 2023 у постачальників і покупців виникли питання, як діяти далі: чи змінювати договори або перейти на іншу систему оподаткування… Тримайте рекомендації, які можуть бути корисними для постачальників і покупців програмної продукції

Відміна пільги з ПДВ на постачання програмної продукції з 2023: варіанти дій для постачальників і покупців

СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення 📝

З 1 січня 2023 року постачання програмної продукції оподатковують ПДВ 20%, адже пільгу, яка діяла протягом 10 років до 31.12.2022, не продовжили.

Нагадаємо, звільняли від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті ( п. 26-1 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України; далі – ПК).

У зв’язку з цим, тепер при постачанні програмної продукції, яке раніше згідно цього пункту мало пільгу, необхідно нараховувати ПДВ і складати податкову накладну (ПН). Це стосується також операцій з отримання таких послуг від нерезидентів – потрібно нараховувати ПДВ 20%, виписувати ПН, і відображати податковий кредит на підставі цієї зареєстрованої ПН.

Але перед тим, як почати оподатковувати послуги з постачання програмної продукції, рекомендуємо переглянути ваші договори.

Для виробників/постачальників програмної продукції

По-перше. Можливо ваші операції підпадають під роялті. Для цього скоріше за все доведеться внести деякі зміни в предмет договору для відповідності підпунктом 14.1.225 ПК. Як відомо, роялті – необ’єктна операція для ПДВ згідно з підпунктом 196.1.6 ПК, тоді для вас нічого не змінилося – не потрібно нараховувати ПДВ і складати податкову накладну. Але слід враховувати, що операції з роялті мають деякі фіскальні особливості, зокрема, для ФОП отримання роялті буде оподатковуватись як у звичайної фізичної особи – ПДФО та ВЗ.

По-друге. Якщо ви постачаєте послуги нерезиденту, то ці послуги є у пункті 186.3 ПК ( пп. «а», «в»), а отже необ’єктні для ПДВ. Тоді для вас теж нічого не змінилося.

По-трете. Якщо ваші операції не підходять під роялті, і ви не постачаєте ці послуги нерезиденту, тоді треба подивитися, хто ваші контрагенти. Якщо це платники ПДВ, тоді для них в принципі байдуже – нарахований вами ПДВ вони віднесуть у податковий кредит і менше заплатять ПДВ по декларації. Але якщо ваші контрагенти неплатники ПДВ, тоді як варіант можливо перейти на 2% єдиного податку і не нараховувати ПДВ.

Для покупців програмної продукції

По-перше. Врахувати, що при придбанні програмної продукції у нерезидентів (якщо це не роялті) треба нараховувати ПДВ за ставкою 20% відповідно до статті 208 ПКУ та складати ПН.

Якщо ж нерезиденту буде сплачуватись роялті, то:

  • у платників податку на прибуток в деяких випадках необхідно коригувати фінансовий результат до оподаткування відповідно до підпунктів 140.5.6, 140.5.7 ПК;
  • утримувати податок на репатріацію.

По друге. При виплаті роялті юрособам неплатникам податку на прибуток, наприклад, єдиноподатникам теж треба буде коригувати фінрезультат (платникам податку на прибуток, які повинні це робити), або, якщо постачальник – фізична особа або ФОП – утримувати ПДФО і ВЗ.

За матеріалами Аудиторської фірми «Тріада»

У декларації з ПДВ — від’ємне значення: чи можна отримати бюджетне відшкодування


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Строки і порядок реєстрації податкових накладних

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
235304

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
80407

Податок на додану вартість

В аналітиці експерт розбирає, що таке ПДВ, все про ПДВ 2024 – ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
74466

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
59693

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді