Банк проведень: облік штрафів, пені, неустойки у відповідача та позивача
Традиційно до плану податкових перевірок включатимуть платників, які здійснюють діяльність із підакцизною продукцією, у сфері грального бізнесу та які надають фінансові, платіжні послуги.
Додатково за законопроєктом до плану-графіка потрапляють платники, які за підсумками 2021 року відповідають хоча б одному з критеріїв:
- за рівнем сплати податку на прибуток або ПДВ;
- показником середньої заробітної плати порівняно з відповідними показниками по галузі та у відповідному регіоні.
ДПС упродовж 10-ти днів після набрання чинності законопроєктом зобов'язана опублікувати на своєму сайті рівні сплати відповідного податку по галузях та показники середньої заробітної плати за 2021 рік.
Але ж як зрозуміти кожному платнику податків:
- Чи підпадає він під такі критерії?
- Чи може він бути включений до плану-графіка документальних перевірок?
Законопроєкт не дає відповіді на ці питання.
Ніна Южаніна з колегами запропонували норму, яка зобов'язує ДПС направити в електронний кабінет кожному платнику повідомлення у разі, якщо такий платник відповідає хоча б одному з критеріїв за 2021 рік для включення до плану-графіка документальних перевірок на 2024 рік.
У повідомленні зазначатимуть інформацію про:
- рівні сплати відповідного податку таким платником;
- показник його середньої заробітної плати;
- інформацію про відповідність/не відповідність критеріям, опублікованим на сайті ДПС.
Якщо таке повідомлення не направлять упродовж 30-ти днів з дня набрання чинності цим законом, податкова не матиме права включати такого платника до плану-графіка перевірок на 2024 рік.
Як все-таки податкова сформує перелік компаній з метою перевірок у 2024 році?
Перевірці підлягатимуть платники, які відповідають хоча б одному з критеріїв (показників) за галузями та у відповідному регіоні.
Але як ДПС визначатиме:
- Що таке галузь?
- Що таке регіон?
І на ці питання законопроєкт також не дає чітких відповідей.
Тому запропонували норму, що відносить до підприємств однієї галузі платників, основний вид економічної діяльності яких визначений на рівні класу згідно з КВЕД 009:2010, а до підприємств одного регіону — платників, місцезнаходження (податкова адреса) яких знаходиться в одному районі згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ).
Наприклад, згідно з КВЕД «Сільське господарство» класифікують за розділом 01 та поділяють, зокрема, на «Вирощування однорічних культур» (Група 01.1) та «Тваринництво» (Група 01.4).
У свою чергу, «Тваринництво» поділяють, зокрема, на «Розведення великої рогатої худоби» (клас 01.41) та «Розведення свійської птиці» (клас 01.47).
На думку Ніни Южаніної порівнювати економічні показники діяльності підприємств рослинництва і тваринництва або розведення корів і птиці є невіглаством.
Аналогічна є ситуація і щодо економічних показників діяльності підприємств у різних районах навіть однієї області.
Тому запропонований підхід унеможливить необґрунтовані судження ДПС при формуванні плану-графіка перевірок.
Якщо сплатите податок не на той рахунок, ДПС вже не штрафуватиме. Це справедливо, адже ви все одно поповнили бюджет держави. Але врегулювати напрям сплати податку маєте самотужки, подавши заяву до податкової