Підприємство на загальній системі оподаткування виплачує дивіденди фізособам. Як оподатковувати такі виплати ПДФО у зв’язку зі змінами порядку оподаткування дивідендів?
Пунктом 167.2 Податкового кодексу України (ПК) передбачено оподаткування ПДФО доходів у вигляді дивідендів за ставкою 5%. Однак зазначена ставка діятиме до 01.07.2014.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу, зокрема, в частині оподаткування пасивних доходів фізичних осіб.
З першого липня 2014 року вводиться прогресивна шкала оподаткування ПДФО доходів, отриманих у вигляді процентів, дивідендів, роялті, інвестиційного прибутку.
При оподаткуванні зазначених доходів будуть застосовуватись ставки, встановлені пунктом 167.5 ПК, а саме:
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
- якщо база оподаткування звітного податкового року не перевищує 204 прожиткових мінімумів — 15%;
- якщо база оподаткування перевищує 204 прожиткові мінімуми, але не перевищує 396 прожиткових мінімумів, до суми такого перевищення — 20%;
- якщо база оподаткування перевищує 396 прожиткових мінімумів, до суми такого перевищення — 25%.
При цьому прогресивна шкала оподаткування застосовується за результатами перерахунку загального річного оподатковуваного доходу самим платником податку — фізичною особою (п. 167.5, пп. «ж». п. 176.1 ПК).
Враховуючи зазначене, оподаткування дивідендів за новими правилами має проводитись наступним чином.
Із сум дивідендів, отриманих фізособами протягом звітного місяця, підприємство як податковий агент утримує та перераховує ПДФО до бюджету за ставками:
- 5% — до 01.07.2014;
- 15% (17%) — після 01.07.2014. Тобто податковим агентом застосовується загальна ставка оподаткування, встановлена пунктом 167.1 ПК.
Проведення перерахунку ПДФО покладається на фізособу — отримувача дивідендів. До її загального річного оподатковуваного доходу включатимуться всі оподатковувані доходи, отримані такою фізособою протягом року, у т. ч. заробітна плата та дивіденди. Однак у разі перевищення граничного розміру, до якого застосовується прогресивна шкала оподаткування, відповідні ставки ПДФО (15%, 20% та 25%) будуть застосовуватись не до загального річного оподатковуваного доходу, а лише до сум дивідендів, отриманих за період з 01.07.2014 до кінця року.
Отже, прогресивна шкала оподаткування застосовується у річному перерахунку ПДФО самим платником податку.
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»