Чи може громадська організація укладати договори з ФОПами з окупованих територій

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Юрособам, ФОПам та самозайнятим особам, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволено здійснювати госпдіяльність виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України

Чи може громадська організація укладати договори з ФОПами з окупованих територій

Національна сертифікація бухгалтерів — 2025

Лист ДПС від 12.09.2023 № 2986/ІПК/99-00-24-03-03-06

Громадська організація планує укласти угоди з ФОП-єдинниками третьої групи і просить пояснити:

  • чи є громадська організація податковим агентом при оплаті послуг згідно з діючими контрактами з ФОпами;
  • чи утримувати з виплати ПДФО та військовий збір;
  • чи зобов’язані ФОП для продовження надання послуг змінити податкову адресу/місце проживання на підконтрольну Україні територію.

У разі нарахування/виплати ФОПам незалежно від системи оподаткування, податкова адреса яких є тимчасово окупована територія, доходу від підприємницької діяльності госпсуб’єкт та/або самозайнята особа, які нараховують/виплачують такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 та підпункту. 2 пункту 297.1 Податкового кодексу України (ПК). Доходи від підприємницької діяльності, оподатковані відповідно за даною нормою, не включають до загального оподатковуваного доходу ФОПа. (пп. 26.10 п. 26 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

Також під час нарахування/виплати ФОП незалежно від системи оподаткування, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, доходу від підприємницької діяльності госпсуб’єкт та/або самозайнята особа, які нараховують/виплачують такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 та підпункту 2 пукту 297.1 ПК. Доходи, оподатковані за даною нормою, не включають до загального оподатковуваного доходу ФОП (пп. 38.9 п. 38 підр. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).

Таким чином, положення підпункту 26.10 та підпункту 38.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК можна застосовувати також і на тимчасово окупованих територіях, які зазначені у Переліку територій, затверджений наказом Мінітеграції від 22.12.2022 № 309. При цьому госпсуб’єкт, що нараховує/виплачує дохід, зобов’язаний виконати функції податкового агента.

Але юрособам, ФОПам та самозайнятим особам, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволено здійснювати госпдіяльність виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України (ст. 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII).

Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням/місцем проживання якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним. На такі правочини не поширюють дію положення абзацу другого частини другої статті 215 Цивільного кодексу України (ЦК). У випадках, встановлених ЦК, нікчемний правочин суд може визнаний дійсним (абз. 2 ч. 2 ст. 215 ЦК).


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як відбувається дисконтування кредитів та позик

Вимога дисконтувати довгострокову заборгованість у національних стандартах бухгалтерського обліку з’явилася порівняно недавно й питань викликає чимало. Одне з них ― чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість за кредитами і позиками, якщо за ними нараховуються проценти позичальнику? У консультації розглянемо питання дисконтування банківських кредитів і відсоткових позик
38848

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12051

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді