У разі добровільної реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається згідно з пунктом 183.7 Податкового кодексу України (ПК) не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і складання податкових накладних (пп. 183.3 ПК).
У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 ПК, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому перейшли на сплату інших податків і зборів, встановлених ПК. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 ПК, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 ПК.
У разі зміни ставки єдиного податку відповідно до підпункту «б» підпункту 4 пункту 293.8 ПК реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому застосовуватиметься ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ (п. 183.4 ПК).
Особи, зазначені у пункті 183.3 ПК, можуть навести у заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на складання податкових накладних.
Реєстрація осіб, зазначених в абзаці другому пункту 183.4 ПК, діє з першого числа календарного місяця, в якому застосовуватиметься ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ.
Заява про реєстрацію особи як платника податку подається до контролюючого органу засобами електронного зв’язку в електронній формі.
Перейти можна як із загальної системи оподаткування на спрощену, так і навпаки. Супроводжують це перехідні операції, коли частина операції, як-от відвантаження товару, відбувається за однієї системи оподаткування, а оплата — вже за іншої. Розповімо, як їх оподатковувати єдиним податком, податком на прибуток і ПДВ
Суб’єкти господарювання (в тому числі новостворені) можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платник ПДВ під час держреєстрації створення юрособи або держреєстрації ФОП, держреєстрації змін до відомостей про юрособу або про ФОП, що містяться в ЄДР. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.
У реєстраційній заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника ПДВ.
Щодо таких заяв або відомостей перебіг триденного строку їх розгляду контролюючими органами розпочинається з дня, наступного за днем їх надходження до контролюючого органу, правила, порядок та строки розгляду є такими самими, як і для реєстраційних заяв, поданих згідно з абзацом першим п. 183.7 ПК.