Мета змін — привести у відповідність положення порядків, затверджених постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165, до вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23.02.2024 № 3603-IX. Зокрема, в частині удосконалення механізму розгляду скарг із застосуванням засобів дистанційної комунікації для реалізації можливості заслуховування позиції платника податків або його представника.
Зміни передбачені до:
- Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (далі — Порядок розгляду скарг).
Проєкт, зокрема, передбачає, що в разі виявлення платником бажання брати участь у розгляді скарги особисто або через свого представника в режимі відеоконференції секретар комісії центрального рівня забезпечує:
- збір та надсилання матеріалів скарги членам комісії центрального рівня на визначену офіційну електронну поштову адресу для забезпечення телекомунікаційного зв’язку, що підлягають розгляду на засіданнях комісії в режимі відеоконференції, з метою прийняття рішення;
- формування повідомлення платнику щодо розгляду комісією центрального рівня матеріалів скарги у режимі відеоконференції;
- оформлення протоколу засідання комісії центрального рівня за результатами розгляду матеріалів скарги у режимі відеоконференції.
Платнику не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати розгляду матеріалів скарги надсилають повідомлення щодо участі платника в розгляді матеріалів скарги в режимі відеоконференції (далі — повідомлення). В ньому зазначають дату, час розгляду матеріалів скарги та відповідне посилання для підключення до відеоконференції (додаток 8) в електронній формі в Електронний кабінет.
Під час підключення до режиму відеоконференції платник обов’язково зазначає в імені користувача податковий номер (для юрособи/ФОП) або серію (за наявності) та номер паспорта платника (для ФОП), який містить відмітку про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта, найменування платника.
Підкажемо на прикладах реальних ситуацій, на що зважати платникам ПДВ, коли готують таблиці даних. Адже таблиця, яку врахували контролери, є дієвим способом успішно зареєструвати податкові накладні
Якщо платник (його представник), якому надіслали повідомлення, не підключився до режиму відеоконференції у визначені в повідомленні дату та час або такого платника неможливо ідентифікувати відповідно до способу ідентифікації, скаргу такого платника розглядатимуть без його участі.
Крім того, до Порядок розгляду скарг розробили додатки, а саме:
- Скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (додаток 1);
- Скарга щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість (додаток 2);
- Скарга щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (додаток 3);
- Повідомлення щодо участі платника податку у розгляді матеріалів скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку в режимі відеоконференції (додаток 8).