Протягом останніх місяців і Парламентом, і Урядом України неодноразово вносилися зміни до підзаконних актів, які регулюють питання ведення військового обліку та бронювання військовозобов’язаних на критичних підприємствах.
Більшість з них не проходили громадського обговорення і бізнес спільнота не мала можливості прокоментувати їх та надати свої критичні пропозиції.
Саме тому, Європейська Бізнес Асоціація закликає терміново вирішити 5 ключових проблем з бронюванням:
1. Підтримати та сприяти якнайшвидшому прийняттю законопроєкту щодо продовження терміну оновлення даних до 150 днів
За останніми даними Міноборони, станом на 25.06.2024 свої військово-облікові дані змогли оновити лише 2,3 млн військовозобов’язаних із приблизно 11 млн.
За інформацією від представників бізнес-спільноти, в поточних умовах відсутності електроенергії та доступу до Інтернету та, відповідно, перебоїв в роботі електронних систем, дуже часто оновити свої дані через додаток Резерв+ або ЦНАП не є можливим, тоді як пропускна спроможність ТЦК та СП є надзвичайно малою.
Є очевидним, що до 16 липня усім військовозобов’язаним не вдасться оновити дані, зокрема, і через низьку пропускну спроможність держави.
Тож, збільшення строку ще на 90 днів є логічним кроком і повністю підтримується бізнесом.
Ця стаття систематизує інформацію про процедуру бронювання з урахуванням нещодавніх змін у законодавстві та запровадження бронювання через Портал Дія. П’ять готових зразків допоможуть підготувати пакет документів для бронювання за списками військовозобов’язаних
2. Запустити систему еБронювання
ЄБА закликає якнайскоріше запустити систему еБронювання через ресурси порталу Дія як для підприємств критичної інфраструктури, так і для підприємств, критичних для національної економіки. Це унеможливить будь-які зловживання в процесі погодження списків.
3. Надати заброньованим військовозобов’язаним і тим хто перебуває в процесі бронювання (з моменту подачі заявки підприємством і до постановки на спецоблік) 30 днів імунітету від мобілізації для оновлення даних в ТЦК та СП
4. Дозволити бронювання без обмежень щодо кількості працівників транспортної галузі, які безпосередньо задіяні в процесі здійснення вантажних перевезень
Більшість вантажних перевезень в середині держави, а також левова доля як імпортних, так і експортних операцій здійснюється саме вантажними транспортними засобами. Бізнесу важливо мати працівників, зокрема водіїв, в достатній кількості, аби була змога імпортувати в Україну необхідну продукцію для населення, бізнесу, армії, а також експортувати товари з України. Бізнес вітає рішення Президента України дати доручення Уряду розглянути можливість бронювання від мобілізації далекобійників. Про це йдеться у відповіді Президента на петицію.
5. Дозволити запровадити економічне бронювання в країні
Бізнес готовий, разом з уповноваженими представниками органів держвлади, обговорювати існуючі концепції та моделі бронювання та досягти компромісних рішень.
Бізнесу важливо мати повноваження і самостійно визначати, які саме співробітники є критичними для роботи компанії.