Протягом останніх місяців і Парламентом, і Урядом України неодноразово вносилися зміни до підзаконних актів, які регулюють питання ведення військового обліку та бронювання військовозобов’язаних на критичних підприємствах.
Більшість з них не проходили громадського обговорення і бізнес спільнота не мала можливості прокоментувати їх та надати свої критичні пропозиції.
Саме тому, Європейська Бізнес Асоціація закликає терміново вирішити 5 ключових проблем з бронюванням:
1. Підтримати та сприяти якнайшвидшому прийняттю законопроєкту щодо продовження терміну оновлення даних до 150 днів
За останніми даними Міноборони, станом на 25.06.2024 свої військово-облікові дані змогли оновити лише 2,3 млн військовозобов’язаних із приблизно 11 млн.
За інформацією від представників бізнес-спільноти, в поточних умовах відсутності електроенергії та доступу до Інтернету та, відповідно, перебоїв в роботі електронних систем, дуже часто оновити свої дані через додаток Резерв+ або ЦНАП не є можливим, тоді як пропускна спроможність ТЦК та СП є надзвичайно малою.
Є очевидним, що до 16 липня усім військовозобов’язаним не вдасться оновити дані, зокрема, і через низьку пропускну спроможність держави.
Тож, збільшення строку ще на 90 днів є логічним кроком і повністю підтримується бізнесом.
Середню зарплату тепер визначаємо за місячний період, а не квартальний. Податкову декларацію теж не обов’язково подавати саме як квартальну. Ці зміни актуальні для критичних підприємств, які поновлюють свій статус. Не обійшлося без змін у строках, коли подавати заяву на анулювання відстрочки. Про зміни, що працюють із 5 березня, — в коментарі експерта
2. Запустити систему еБронювання
ЄБА закликає якнайскоріше запустити систему еБронювання через ресурси порталу Дія як для підприємств критичної інфраструктури, так і для підприємств, критичних для національної економіки. Це унеможливить будь-які зловживання в процесі погодження списків.
3. Надати заброньованим військовозобов’язаним і тим хто перебуває в процесі бронювання (з моменту подачі заявки підприємством і до постановки на спецоблік) 30 днів імунітету від мобілізації для оновлення даних в ТЦК та СП
4. Дозволити бронювання без обмежень щодо кількості працівників транспортної галузі, які безпосередньо задіяні в процесі здійснення вантажних перевезень
Більшість вантажних перевезень в середині держави, а також левова доля як імпортних, так і експортних операцій здійснюється саме вантажними транспортними засобами. Бізнесу важливо мати працівників, зокрема водіїв, в достатній кількості, аби була змога імпортувати в Україну необхідну продукцію для населення, бізнесу, армії, а також експортувати товари з України. Бізнес вітає рішення Президента України дати доручення Уряду розглянути можливість бронювання від мобілізації далекобійників. Про це йдеться у відповіді Президента на петицію.
5. Дозволити запровадити економічне бронювання в країні
Бізнес готовий, разом з уповноваженими представниками органів держвлади, обговорювати існуючі концепції та моделі бронювання та досягти компромісних рішень.
Бізнесу важливо мати повноваження і самостійно визначати, які саме співробітники є критичними для роботи компанії.