Нарахована пеня підлягає анулюванню у разі помилкової сплати платником податків, у тому числі податковим агентом, грошового зобов'язання на інший бюджетний рахунок. За умови, що не порушили законодавчо визначені строки сплати податку або узгодженої суми грошового зобов'язання до бюджету.
Відповідні зміни внесені до підпункту 129.9.8 Податкового Кодексу України (ПК) Законом України від 23.02.2024 № 3603-IX, який набрав чинності 16.03.2024.
Так, умовою підтвердження таких обставин є вчинення платником дій, передбачених статтею 43 ПК, щодо повернення помилково сплачених грошових зобов'язань.
Тобто, для анулювання пені за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання, необхідним є дотримання визначених ПК обставин щодо сплати визначеної суми грошового зобов'язання, а саме:
- на інший бюджетний рахунок, ніж той, що передбачений для сплати того чи іншого податку, збору, платежу, контроль за якими покладений на контролюючі органи;
- не пізніше законодавчо визначеного граничного строку сплати податку, збору, платежу.
При подані заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам повідомляють про обставини своєчасної сплати узгоджених грошових зобов'язань на інший бюджетний рахунок, ніж той, що передбачений для сплати платежу, із зазначенням інформації щодо податкового періоду та реквізитів платіжної інструкції на перерахування відповідних коштів до бюджету.
📌Не подали або несвоєчасно подали податкову звітність
📌Не дотримали строків зберігання документів
📌Невчасно сплатили податки
Під час розгляду звернень щодо анулювання пені органами ДПС:
- враховуватиме наявність фактів вчинення платниками дій, передбачених статтею 43 ПК;
- здійснюватиме аналіз документально підтверджених даних про повноту та своєчасність сплати грошових зобов'язань, що надійшли на неналежний бюджетний рахунок, а саме про:
- суму;
- податковий період;
- законодавчо встановлений граничний термін сплати грошового зобов'язання;
- про фактичну дату надходження коштів до бюджету.