Зокрема, про зміну статусу «працюючий» / «непрацюючий» у разі працевлаштування чи звільнення з роботи, слід повідомити протягом десяти днів з моменту виникнення таких обставин (ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV).
З цією вимогою кожен пенсіонер ознайомлюється під час оформлення пенсії, підписуючи заяву про призначення пенсії, та отримавши «Пам’ятку пенсіонера».
Неповідомлення або невчасне повідомлення про працевлаштування (або реєстрацію підприємницької діяльності) призводить до незаконних виплат пенсійних коштів, які підлягають обов’язковому поверненню органам ПФУ.
Після повідомлення про звільнення з роботи пенсіонери набувають право на надбавки та підвищення, які передбачені тільки для непрацюючих осіб. Приміром, непрацюючим пенсіонерам проводиться перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму.
Звертаємо увагу пенсіонерів, які проходили реєстрацію підприємницької діяльності, але з різних причин не займалися нею. Відсутність доходу від підприємницької діяльності не є підставою відносити пенсіонера до непрацюючої особи. До того моменту, поки не надасте інформацію про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП, вас вважатимуть працюючим пенсіонером.
Як повідомити Пенсійний фонд про зміну статусу «працюючий» чи «непрацюючий»?
Про дату працевлаштування, звільнення або припинення реєстрації підприємницької діяльності пенсіонери повідомляють органи Пенсійного фонду виключно шляхом подання заяви та документів, що засвідчують відповідні відомості:
- наказ або розпорядження про прийняття / звільнення з роботи;
- трудова книжка із записом про працевлаштування / звільнення;
- цивільно-правовий договір.
Відповідну заяву можна подати:
- особисто у будь-якому Сервісному центрі ПФУ;
- в онлайн-режимі через вебпортал електронних послуг ПФУ (http://portal.pfu.gov.ua) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису.