Відповідальність за маскування трудових відносин під цивільно-правові

Інспекція праці інформує про відповідальність за приховування трудових відносин під цивільно-правові

Відповідальність за маскування трудових відносин під цивільно-правові

Трудовий договір це угода між найманим працівником і роботодавцем. Працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою. Роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату, забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, що передбачають законодавство про працю, колективний договір і угода сторін.

Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.

Цивільно-правовий договір (угода) не передбачає наявність таких понять, як «роботодавець» та «працівник». Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.

Зазначені взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами. Їх регулює Цивільний кодекс України. На них не поширюють дію трудового законодавства.

Трудові штрафи у 2024 році: коли загрожують роботодавцям

Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання. Розмір винагороди й термін оплати визначають угодою сторін, а не законодавством.

За маскування трудових відносин загрожує фінансовий штраф на підприємство — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (МЗП), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоїли порушення (з 01.04.2024 — 80 000 грн, тобто 10 × 8000 грн).

До юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої — третьої груп, застосовують попередження. За вчинення порушення повторно протягом двох років з дня виявлення порушення — у тридцятикратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоїли порушення (з 01.04.2024 — 240 000 грн).

За інформацією Держпраці


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Документальні перевірки у ФОПів

Перелік перевірок, що ДПС має право проводити під час війни, урядовці поступово розширюють. Експерт пояснив, на які податкові перевірки ФОП 2024 і протягом якого часу діє мораторій, запроваджений на початку війни, за який період податківці мають право провести перевірку та які документи має надати ФОП для документальної перевірки
250

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
15465

Заперечення на акт перевірки: подання та розгляд

Перевірка ДПС пройшла, ви отримали акт перевірки, але не погоджуєтеся з його положеннями. Окрім проведення адміністративного або судового оскарження рішень ДПС є ще один механізм — це подання заперечення на акт перевірки. Сьогодні в консультації про заперечення на акт перевірки, строки подання заперечення на акт перевірки та розгляд заперечення на акт перевірки
65962

Фактична перевірка

Про фактичну перевірку податківці не попереджають. Розповімо, як зустріти неочікуваних візитерів, як діяти, коли вони проводять контрольну розрахункову операцію, фото- чи відеозйомку, та які порушення виявляють найчастіше
15489

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді