Тимчасово до 01 січня 2027 року від оподаткування ПДВ звільняють операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України; далі — ПК).
Переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 01 січня 2027 року, звільняють від обкладення податком на додану вартість, затвердив Кабмін постановою від 12.01.2011 № 15.
Платники зобов’язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розділом V ПК.
У разі, якщо у платника в результаті провадження госпдіяльності утворюється брухт чорних і кольорових металів, який надалі постачається на митній території України із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК, то платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти зведену податкову накладну за правилами, встановленими, зокрема, пунктом 198.5 ПК — у випадку, якщо платник придбавав з ПДВ товари / послуги (наприклад послуги із транспортування (перевезення), завантаження, розвантаження та/або порізки відходів і брухту чорних і кольорових металів) та необоротні активи призначені виключно для використання в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі звільнених від оподаткування ПДВ операціях (постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів)).
Правила складання зведеної податкової накладної відповідно до пункту 198.5 ПК визначили Порядком заповнення податкової накладної затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.
Водночас податківці радять у кожному конкретному випадку звертатися до ДПС щодо надання індивідуальної податкової консультації із наданням детальної інформації щодо здійснюваних операцій. Оскільки надання відповіді на кожне запитання потребує чіткого розуміння умов придбання (ввезення, виготовлення) матеріалів та сировини, з якої виробляється продукція, у процесі виготовлення якої утворюються відходи та брухт чорних і кольорових металів, та формування податкового кредиту при їх придбанні.