Лист ПФУ від 08.11.2024 № 2800-060202-8/69012
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку (далі — Розрахунок) сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску затвердив Мінфін наказом від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Мінфіну від 15.12.2020 № 773) (далі — Порядок), відповідно до якого формують та подають звітність, зокрема, щодо найманих працівників.
Для щоквартального формування платниками єдиного внеску щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй зарплати (доходу, грошового забезпечення) у розрізі місяців звітного кварталу призначений Додаток 1 до Розрахунку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі — Д1).
Графу 09 Д1 заповнює платник ЄСВ лише у випадках, передбачених переліком кодів типу нарахувань 1—15.
Зокрема, код типу нарахувань 1 зазначають лише для осіб, які отримують зарплату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання якої (яких) перевищує календарний місяць, а ЄСВ нараховують на суму, що визначають шляхом ділення зарплати (доходу), виплаченої (виплаченого) за результатами роботи, на кількість місяців, за які її (його) нарахували, а також для осіб, яким після звільнення з роботи нарахували зарплату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду — середню зарплату за вимушений прогул.
Коди типу нарахувань 2—9 зазначають лише уразі донарахування або зменшення суми єдиного та страхового внесків застрахованій особі.
Якщо донараховують або зменшують суму ЄСВ на суму зарплати (доходу), нарахованої (нарахованого) у попередніх звітних (податкових) періодах, застосовують коди типу нарахувань 2 та 3.
Також в Порядку зазначили, що стосовно однієї застрахованої особи допускають декілька записів у Д1, якщо упродовж одного звітного (податкового) періоду застрахованій особі нарахували виплати за поточні та майбутні (відпускні, допомога у звʼязку з вагітністю та пологами), за минулі (тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у звʼязку з вагітністю та пологами і нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду — сум середньої зарплати за вимушений прогул) періоди.
Бухгалтерія із запізненням отримала наказ про прийняття на роботу або про встановлення доплати. Зарплату донарахували наступного місяця. Як таку виплату відобразити в додатках до Податкового розрахунку?
Якщо нараховуєте зарплату за попередній звітний (податковий) період, зокрема у звʼязку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суму донарахованої зарплати включайте до зарплати місяця, у якому здійснили такі донарахування.
Проводьте коригування Розрахунку відповідно до розділу V Порядку. Після закінчення строку подання Розрахунку з типом «Звітний» та/або «Звітний новий» подавайте Розрахунок з типом «Уточнюючий». Уточнюючий Розрахунок можете подавати як за звітний період, так і за попередні періоди (п. 5 розд. V Порядку).
У звітному (податковому) періоді можете провести коригування та виправити помилку, допущену в попередніх звітних (податкових) періодах, донарахувати або зменшити ЄСВ, застосовуючи коди типу нарахувань, передбачені пунктом 1 розділу IV Порядку.
Іншого Порядком не передбачили.