Громади просять створити електронний сервіс для обліку місцевих податків, що дозволить вести актуальний податковий облік і контролювати надходження
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, посилаючись на звіт Асоціації міст України щодо проблемних питань органів місцевого самоврядування (ОМС).
За її словами, бюджети територіальних громад втрачають фінансові ресурси через ухилення платників податків від їх сплати. Функція адміністрування місцевих податків закріплена за податковими органами. Разом з тим, ОМС здійснюють моніторинг нарахованих та сплачених сум по майнових податках. В результаті, виявляється, що окремі підприємці, які мають борги, в податковій базі боржників відсутні, оскільки не подають звітність. Крім цього, ОМС вважають, що постійний процес реорганізації податкової служби, який супроводжується частою зміною адміністраторів, до прикладу, плати за землю, негативно відображається на ефективній взаємодії підрозділів податкових органів з ОМС та платниками податків — фізособами.
Вона також додала, що ситуацію для ОМС ускладнює той факт, що у громадах ніколи не проводилась повна інвентаризація обʼєктів нерухомого майна та земельних ділянок. Крім цього, ОМС скаржаться на відсутність повного реєстру платників податків, а також відсутність доступу до повної інформації щодо обʼєктів нерухомості, які підлягають оподаткуванню.
Хто потрапить до «чорного» списку ДПС
Голова Комітету місцевого самоврядування зазначила, що, на думку ОМС, важливо удосконалити адміністрування податків і зборів, делегувавши їм частину повноважень щодо цього. Крім цього, для володіння вичерпною інформацією про обʼєкти оподаткування потрібно робити звірку з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обʼєктів нерухомого майна.
ОМС просять на рівні держави розробити єдине програмне забезпечення з обліку місцевих податків в громадах. Це дасть змогу вести актуальний податковий обіг платників податків та обʼєктів оподаткування на території громади та контролювати надходження.
За словами Шуляк, це дасть можливість більш об’єктивно розуміти податковий потенціал громади, прогнозувати дохідну і видаткову частину бюджету, а також аналізувати необхідність підвищення чи зниження ставок місцевих податків в залежності від ситуації, що складається на території громади.