Зміни щодо строку дії дозволів на спеціальне водокористування при справлянні рентної плати
Платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
- первинні водокористувачі — суб’єкти господарювання (СГ) незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також ФОП, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів;
- СГ незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також ФОП, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (п. 255.1 Податкового кодексу України; далі — ПК).
Якщо водокористувачі, які повністю утримуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, використовують обсяги води для господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, рентну плату обчислюють на загальних підставах з усього обсягу використаної води (пп. 255.11.12 ПК).
Рентну плата обчислюють, виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів (пп. 255.11.2 ПК.
Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видають територіальні органи Держводагентства (ч. 1—4 ст. 49 Водного кодексу України).
Видача, переоформлення та припинення дії (відкликання, визнання недійсним) дозволу на спеціальне водокористування здійснюють у встановленому КМУ порядку відповідно до законів України:
- «Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 № 2073-IX;
- «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV.
Видають (переоформлюють, припиняють дію (відкликають, визнають недійсним) дозвіл на спеціальне водокористування безоплатно.
Підприємство має у використанні дві свердловини. Воду використовує для власних потреб (санітарно-гігієнічні та полив саджанців у літні місяці). Чи є підприємство платником рентної плати на підземні води за воду і надра?
У період воєнного стану
Постановою КМУ від 14.03.2025 № 288 внесли зміни до постанови КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 31 (зміни діють із 18.03.2025). Змінами виключили підпункти 4 та 5 пункту 1, що дозволяло платниками на період воєнного стану користуватися, зокрема дозволами на спеціальне водокористування без їхнього продовження у разі закінчення строку дії.
Отже, платникам рентної плати, у яких строк дозволу на спеціальне водокористування завершився під час воєнного стану необхідно звернутися до територіального органу Держводагентства для поновлення дозволу.
Слід зазначити, що за відсутності в орендаря – водокористувача, у тому числі бюджетної установи, яка є платником рентної плати, дозволу на спеціальне водокористування зі встановленими у ньому лімітами використання води, рентну плату справляють за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання відповідно до підпункту 255.11.15 ПК.