Скільки часу має ФОП третьої групи, щоб оновити реєстр єдиного податку після зміни діяльності
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Інформація про суб’єкта господарювання повинна бути актуальною. Всі дані — наприклад: ім’я, податкова адреса, місце ведення діяльності, обрана група, ставка податку та види діяльності — вносять до спеціального реєстру. Це передбачає Податковий кодекс України (ПК).
Якщо щось змінюється — наприклад, якщо змінили адресу або почали займатись новим видом бізнесу — це треба офіційно оновити. Для цього необхідно подати заяву про зміну видів господарської діяльності.
Якщо змінили податкову адресу чи місце провадження господарської діяльності, заяву подають платники єдиного податку третьої групи не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни. Наприклад, якщо відкрили новий напрям діяльності у квітні, то до 30 червня цю інформацію потрібно оновити.
Якщо платники єдиного податку провадять діяльність, не зазначену у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи — електронних резидентів (е-резидентів)), вони зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПК, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому провадили такі види діяльності. Наприклад, платник єдиного податку займається роздрібною торгівлею, а потім ще й почав займатися наданням рекламних послуг, але не вніс цю інформацію до реєстру — це розцінюють як порушення.
А якщо контролюючий орган під час перевірки визначить, що порушили правила перебування на єдиному податку (наприклад, діяльність незареєстрованими видами діяльності чи порушили встановлені ліміти для перебування на обраній групі), то зможуть виключити з реєстру платників єдиного податку. У такому разі повернутися назад на спрощену систему можна буде не раніше, ніж через чотири квартали — тобто фактично через рік.
Перейти можна як із загальної системи оподаткування на спрощену, так і навпаки. Супроводжують це перехідні операції, коли частина операції, як-от відвантаження товару, відбувається за однієї системи оподаткування, а оплата — вже за іншої. Розповімо, як їх оподатковувати єдиним податком, податком на прибуток і ПДВ
Нагадуємо, що 12 травня 2025 року — останній день подання звітності:
- податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця за I квартал 2025 року платниками, віднесеними до третьої групи;
- податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за I квартал 2025 року.