Із 10 травня запрацювали зміни до діючих валютних обмежень
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
1. Українські підприємства отримали можливість здійснювати окремі валютні операції понад встановлені обмеження в межах інвестиційного ліміту. Він дорівнюватиме сумі коштів, залученій з 12 травня 2025 року у статутний капітал цих підприємств від іноземних інвесторів з-за кордону в іноземній валюті. Серед таких операцій:
- проведення розрахунків за імпорт товарів, поставка яких була здійснена до 23.02.2021 (включно);
- повернення нерезиденту-покупцю передоплати за товар, що сплатили до 23.02.2022;
- виконання боргових зобов’язань за «старими» зовнішніми кредитами, одержаними до 20.06.2023;
- фінансування власних закордонних відокремлених підрозділів (понад встановлений окремий ліміт для фінансування таких представництв).
Такі операції мають проводитися через один банк (за вибором підприємства). Передбачається також можливість зміни обслуговуючого банку.
✅ ВСІ ОНЛАЙН КАЛЬКУЛЯТОРИ ДЛЯ БУХГАЛТЕРА ✅
Про деякі пом’якшення:
1. Розширюють можливості фінансування закордонних представництв українських компаній.
НБУ розширює можливості юридичних осіб-резидентів переказувати кошти на рахунки їхніх підрозділів за кордоном за рахунок власної валюти. Річний ліміт для таких операцій встановили на рівні 1 млн євро (в еквіваленті). Період діяльності таких компаній з дати державної реєстрації має становити не менше 12 місяців до дати проведення операції.
Також НБУ зберігає можливість українських компаній здійснювати додатково (понад цей ліміт) перекази в межах загального обсягу коштів, що були фактично переказані цими компаніями у 2021 році для утримання їхніх закордонних підрозділів.
2. Бізнес може здійснювати платежі, пов’язані із судовими процедурами щодо невиконання нерезидентами умов за імпортними та експортними контрактами.
3. Збільшують ліміти на розрахунки корпоративними картками за кордоном.
НБУ збільшує ліміти на операції, що здійснюють юрособи за допомогою корпоративних електронних платіжних засобів (корпоративних карток) за кордоном:
- для операцій з видачі коштів з рахунку клієнта в національній валюті з 12 500 грн до 17 500 грн (в еквіваленті);
- для розрахунків за товари, роботи, послуги — з 100 000 до 150 000 грн (в еквіваленті).
4. Дозволяють окремі операції на умовах «форвард»:
- з купівлі-продажу іноземної валюти за гривні (з поставкою або без поставки іноземної валюти) між банками;
- з продажу клієнтами банкам іноземної валюти за гривні (з поставкою іноземної валюти).
5. Забезпечують можливість оплати консульських зборів на рахунки дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном.
У межах змін для запровадження порталу «е-Консул» НБУ унормував можливість українців сплачувати консульські збори з рахунків, відкритих в українських банках, на рахунки дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном.
6. Запроваджують спрощений порядок відкриття будь-яких рахунків для військовослужбовців, а не лише поточних рахунків для отримання грошового забезпечення.
Щоб притягнути платника до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, потрібно довести умисел та фактичну несплату. Але на практиці кримінальну справу можуть порушити за відсутності податкової перевірки. Чи законно це і як протистояти свавіллю правоохоронних органів, підкаже юрист у статті
Про нові обмеження
1. НБУ заборонив банкам завершувати валютний нагляд за операцією з імпорту товарів у разі повернення нерезидентом імпортеру коштів у гривні з лоро-рахунків банків-нерезидентів.
2. НБУ поширив щомісячний ліміт у розмірі 500 тис. грн на розрахунки за кордоном платіжними картками, відкритими українськими банками до рахунків в іноземній валюті, на операції з такими кодами торговців:
- 7299 «Різні особисті послуги (не визначені в інших категоріях)»;
- 7311 «Рекламні послуги»;
- 7392 «Менеджмент, консалтинг та зв'язки з громадськістю»;
- 7399 «Бізнес послуги (не визначені в інших категоріях)»;
- 8111 «Юридичні послуги та адвокати»;
- 8931 «Бухгалтерські та аудиторські послуги»;
- 8999 «Професійні послуги (не визначені в інших категоріях)»;
- 9399 «Державні послуги (не визначені в інших категоріях)».
Зазначені та інші зміни передбачає постанова НБУ «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18» від 09.05.2025 № 53 (діє з 10.05.2025).