Чи потрібно програмувати штриховий код у фіскальному касовому чеку

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Норми законодавства, що передбачають програмування штрихового коду товару у фіскальному чеку носять рекомендаційний характер

Чи потрібно програмувати штриховий код у фіскальному касовому чеку

Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів затвердив Мінфін наказом від 21.01.2016 № 13 (далі — Положення № 13).

Вимоги Положення № 13 не поширюють на розрахункові проїзні та перевізні документи на залізничному (крім приміського) й авіаційному транспорті, квитки на міські та приміські автомобільні маршрути, міський електротранспорт, білети державних лотерей, квитанції на послуги поштового зв’язку.

Фіскальний касовий чек на товари (послуги) за формою № ФКЧ-1 (даліфіскальний чек), наведений у додатку 1 до Положення № 13. Він має містити обов’язкові реквізити, зокрема, такі як цифрове значення штрихового коду товару (зазначають у випадках, передбачених чинним законодавством, а у разі непередбачення — за бажанням платника) (рядок 8 фіскального чека).

Положення про штрихове кодування товарів затвердило Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України наказом від 20.08.2002 № 255 (далі — Положення № 255).

Положення № 255 поширюється на суб’єктів господарювання, що діють в Україні (п. 2 Положення № 255).

Обов’язковому маркуванню штриховими кодами GS1 підлягають алкогольні напої та тютюнові вироби, примірники аудіовізуальних творів та фонограм, лікарські засоби та інші товари, маркування яких штриховими кодами передбачили законодавством України. Маркування харчових продуктів штриховими кодами здійснюється в порядку, що визначив КМУ (п. 5 Положення № 255).

Класифікатор додаткової інформації, необхідної для ідентифікації товарів, що вносять до електронного інвойсу, який додають до митної декларації, заповненої на бланку єдиного адміністративного документа (далі — Класифікатор) затвердив Мінфін наказом від 17.09.2012 № 998 (далі — Наказ № 998).

Класифікатор застосовують при декларуванні з використанням митної декларації:

  • товарів, крім гуманітарної допомоги та товарів, що класифікуються у товарних позиціях 8701—8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що розміщуються у митний режим імпорту;
  • товарів, що класифікують у товарних позиціях 8701—8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, у митний режим імпорту, тимчасового ввезення, реімпорту, відмови на користь держави (п. 2 Наказу № 998).

Митний тариф України є невід’ємною частиною Закону України «Про Митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697-IX та містить перелік ставок загальнодержавного податку — ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з УКТ ЗЕД, складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції, зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через ПРРО для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями (п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР).

Отже, норми законодавства, що передбачають програмування штрихового коду товару у фіскальному чеку носять рекомендаційний характер. За бажанням суб’єкт господарювання може запрограмувати до фіскальної пам’яті РРО та/або ПРРО разом з обов’язковими реквізитами розрахункового документу, передбачених вимогами Положення № 13, штриховий код товару.

За інформацією ДПС у Житомирській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Видатковий касовий ордер: заповнення&зразок

Видатковий касовий ордер — це обов’язковий документ, якщо підприємство має касу та видає готівку на господарські потреби чи передає її до банку. Коли заповнюєте форму, зважайте на все — від форми бланку до заповнення реквізитів. У консультації розповімо про заповнення видаткового касового ордера
94063

Z-звіт: як сформувати

Z-звіт — це обов’язковий денний звіт касового апарату — як звичайного, так і програмного. Друкувати його чи ні, як, де і скільки зберігати, як часто формувати Z-звіт, електронний Z-звіт, особливості Z-звітів програмних РРО, відповідальність за порушення — в огляді
85871

Порядок роботи додаткових кас на підприємстві

У консультації розглянемо, чи може підприємство мати кілька кас, чи потрібна касова книга відокремленому підрозділу, як встановлюється ліміт каси для відокремлених підрозділів, який порядок здавання готівки відокремленими підрозділами
9630

Програмний РРО (ПРРО): як працювати у 2025 році

Програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) — альтернатива старому доброму касовому апарату. Адже за допомогою програмних РРО розраховуватися з покупцями і зручніше, і дешевше. Все про ПРРО: кому і коли застосовувати, як зареєструвати та працювати
23404

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді