Чи є ТТН підтвердженням для товарного обліку або походження товару: розʼяснення від ДПС
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Ведення товарного обліку є невід’ємною складовою бухгалтерського обліку, що ведуть юридичні особи, та обліку доходів та витрат, який ведуть фізичні особи — підприємці.
Своєю чергою, зазначені види обліку входять в комплекс обов’язків суб’єктів господарювання (СГ) щодо повноти нарахування податків і зборів, а ведення обліку витрат як законна підстава для зменшення об’єкта оподаткування здійснюється лише на підставі документів, що визначені в законодавстві.
Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухобліку, фінзвітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачили в законодавстві (абз. 1 п. 44.1 Податкового кодексу України; ПК)
Платникам податків забороняється формувати показники податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначили в абзаці першому підпункту 44.1 ПК.
Первинний документ — це документ, який містить відомості про господарську операцію (ст. 1 розд. I Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» від 16.07.1999 № 996-XIV; далі — Закон про бухоблік).
До ТТН прискіпливо ставляться як податківці, так і представники Укртрансбезпеки. Аби убезпечити вас від помилок, у цій добірці відповідаємо на запитання, з якими читачі зверталися до редакції
Первинні документи повинні мати обов’язкові реквізити визначені у частині другій ст. 9 Закону про бухоблік.
Первинні документи — це, наприклад, інвойси, контракти, платіжні доручення чи банківські виписки. Товарно-транспортна накладна (ТТН) може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання.
Походження товару підтверджується сертифікатом про походження товару, виданим уповноваженим органом країни-експортера, або іншими документами, визначеними міжнародними угодами (ст. 43 Митного кодексу України). ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару.