Який строк корисного використання встановити для поліпшень орендованого ОЗ

199
Автор
експерт з податкового обліку, Київ

Запитання

Підприємство орендує приміщення магазину, термін дії договору 3 роки. З дозволу орендодавця здійснили поліпшення орендованого об’єкта. Є вірогідність, що договір оренди буде достроково розірвано через 13 місяців. Чи можна встановити у бухгалтерському обліку термін використання цього поліпшення 13 місяців?

Відповідь

Вважаємо, в бухобліку цілком можете встановити строк корисного використання поліпшення 13 місяців, якщо це очікуваний період його використання. Але не в податковому обліку.

За нацстандартами під час визначення строку корисного використання (експлуатації) основних засобів маєте враховувати:

  • очікуване використання об’єкта з огляду на його потужність або продуктивність;
  • передбачуваний фізичний та моральний знос;
  • правові чи інші обмеження щодо строків використання об’єкта, інші чинники (п. 24 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).

У міжнародних стандартах є спеціальна вказівка стосовно цього. Вважаємо, нею можуть скористатися і підприємства, які ведуть облік за НП(С)БО.

Під час визначення строку корисної експлуатації активу беруть до уваги будь-які юридичні або подібні обмеження щодо використання активу, зокрема, закінчення строку дії відповідних договорів оренди (п. 56 МСБО 16 «Основні засоби»). Окрім того, строк корисного використання визначають з огляду на очікувану корисність активу для підприємства. Тому строк корисного використання може бути коротший за строк економічної експлуатації об’єкта (п. 57 МСБО 16). Тобто періоду, протягом якого можливе економічне використання активу одним або декількома користувачами. Усе це доречно для визначення строку корисного використання невід’ємних поліпшень орендованого майна.

Якщо строк оренди за відповідним договором коротший, ніж строк економічної служби поліпшень орендованого майна, орендар має вирішити, чи використовуватиме поліпшення після закінчення строку оренди. До строку оренди включайте період, протягом якого можна подовжити строк оренди, якщо існує обґрунтована впевненість у цьому (п. 18 МСФЗ 16).

Водночас, за роз’ясненням Ради з МСФЗ, якщо орендар не планує використовувати поліпшення орендованого майна після закінчення строку оренди, тоді, орієнтуючись на норми пункту 57 МСБО 16, він встановлює строк корисного використання, тобто строк амортизації, невід’ємних поліпшень, що дорівнює строку оренди базового активу.

Якщо орендар може без значних витрат використати поліпшення орендованого майна повторно після закінчення строку оренди, строк їх корисного використання може перевищувати строк оренди відповідного базового активу.

Отже, якщо плануєте достроково розірвати договір оренди (є відповідний наказ керівника підприємства) і не маєте наміру використовувати відповідні поліпшення після цього, можете встановити для такого «поліпшувального» основного засобу строк корисного використання, що відповідає строку дострокового розірвання договору оренди — 13 місяців.

Зверніть увагу: витрати на поліпшення (ремонт) орендованих основних засобів, що збільшують майбутні економічні вигоди, яких спочатку очікували від їх використання, у податковому обліку маєте відображати як окремий об’єкт групи 9 «інші основні засоби» із мінімально допустимим строком корисного використання 12 років. Обрати інший строк тут не можна.

 

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!

 


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Ремонт орендованого приміщення: облік

Якщо постало питання ремонту орендованого приміщення, то дбати про облік доведеться точно бухгалтеру. Облік поточного і капітального ремонту орендованого приміщення, його поліпшення та добудови, нюанси оподаткування – у консультації
45748

Нематеріальні активи: облік, приклади, проведення

Що таке нематеріальні активи? Нематеріальні активи — це ресурси підприємства, що не мають матеріальної форми, але очікується, що вони приноситимуть економічні вигоди протягом більше року. Нематеріальні активи можна придбати, створити власними силами, отримати безоплатно або у процесі обміну на інші активи. Розглянемо облік нематеріальних активів для всіх цих ситуацій
79078

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
402

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і майбутні зміни

Існує спеціальне обов’язкове повідомлення про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
316724

Оцінка основних засобів підприємства

Основні засоби – це матеріальні активи, які використовуються тривалий час, а їхня вартість суттєво впливає на загальну вартість активів підприємства, показники фінансового стану. Внаслідок інфляційних процесів і зносу вартість основних засобів, що показана у балансі підприємства, починає суттєво відрізнятися від реальної. Правила оцінки основних засобів для цілей бухгалтерського обліку – у даній консультації
43409