Доплата за військовий облік: від якого окладу обчислювати

389
Автор
експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Менеджер з адміністративної діяльності має доплату за суміщення посади інспектора з кадрів. Він також має вести військовий облік. Доплату за ведення військового обліку встановлюють в розмірі 25%. Від якого посадового окладу її вираховувати: від менеджера чи від інспектора з кадрів?

Відповідь

Коли встановлюєте доплату за ведення військового обліку на підприємстві, керуйтеся пунктом 10 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок № 1487).

Кількість осіб, які відповідають за ведення військового обліку в держорганах, на підприємствах, в установах та організаціях, залежить від кількості призовників та військовозобов’язаних, які там працюють. Якщо призовників і військовозобов’язаних менше ніж 500 осіб, обов’язки щодо ведення військового обліку покладайте на посадову особу служби персоналу або служби управління персоналом. Якщо немає штатної одиниці служби персоналу, покладіть такі обов’язки на особу, яка веде облік працівників на підприємстві. Відповідно, доплату встановлюйте саме цій особі.

Працівникові, який веде облік, встановлюйте доплату в розмірі до 50% посадового окладу, окрім державних службовців. Конкретний розмір доплати в межах граничного визначає керівник. Обмеження щодо доплати (до 50%) не є обов’язковим. Наприклад, приватне підприємство у межах своїх повноважень і власним коштом може встановити вищий розмір доплати.

Тож встановіть доплату залежно від посадового окладу працівника, який вестиме військовий облік. В описаній ситуації — менеджера з адміндіяльності.

Разом із тим пункт 12 Порядку № 1487 містить норму: «…посадові оклади працівників, відповідальних за ведення військового обліку, установлюються на рівні посадових окладів працівників служби персоналу, крім державних службовців».

Посилаючись на цю норму, фахівці Держпраці зазначають, що «…конкретний розмір оплати праці працівників за виконання обов’язків із ведення військового обліку повинен визначатися сторонами у трудовому договорі з урахуванням відповідних положень Порядку № 1487 на рівні посадових окладів працівників служби персоналу».

Причому чиновники не розшифровують, що означає ця норма. Чи значить вона, що доплату слід обчислювати від посадового окладу працівників служби персоналу? Не зрозуміло.

Вважаємо, що підприємство має право на свій розсуд визначати, від якого посадового окладу встановлюватиме доплату.

Обов’язки з ведення військового обліку покладайте на працівника на підставі наказу (розпорядження) керівника. Зазначте в ньому дату, з якої працівник починає виконувати додаткові обов’язки, та розмір доплати (зокрема, від якого посадового окладу рахувати).

Зауважимо, від того, до якого окладу «прив’яжете» доплату за ведення військового обліку, залежатиме лише її розмір. Для комерційних підприємств важливо встановити доплату. А розмір — на розсуд керівника.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48501

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17083

Посадова інструкція бухгалтера 2025

Організація бухгалтерського обліку на підприємстві передбачає не тільки вирішення питань облікової політики, але, насамперед, кадрової політики. Хто буде вести облік? Однак відібрати найманих працівників замало — необхідно ще й правильно їх документально оформити. Одним із обов’язкових документів є посадова інструкція бухгалтера, посадова інструкція головного бухгалтера. Яким має бути їхній зміст, їхня обов’язковість та відповідальність — про це в консультації
71122

День бухгалтера та аудитора 2025: готуємося до професійного свята

День бухгалтера в Україні цьогоріч відзначаємо 16.07.2025, у середу. Оскільки до важливих подій варто готуватися заздалегідь, зібрали для вас шість ідей, як провести професійне свято в піднесеному настрої та з користю + подарунки бухгалтеру
32089

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20263