Строки звітування та сплати єдиного податку платниками першої і другої груп
Запитання
Який термін подання платниками ЄП першої і другої груп декларації платника ЄП та які строки сплати податку?
Відповідь
Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду. В ній відображають обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 Податкового кодексу України (ПК), а також відомості про суми нарахованого, обчисленого і сплаченого ЄСВ (п. 296.2 ПК).
Таку податкову декларацію подають, якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пункті 291.4 ПК, та/або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої групи.
Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, у разі:
- перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пункті 291.4 ПК;
- самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (ФОП) груп;
- відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПК (пп. 296.5.1 ПК).
При цьому у податковій декларації окремо відображають:
- обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку першої та другої груп;
- обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15%;
- обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, обраною згідно з умовами, визначеними главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV ПК;
- авансові внески, встановлені пунктом 295.1 ПК.
Подання податкової декларації у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє таких платників від обов’язку подання податкової декларації у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПК, подають за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 ПК (для платників ПДФО) — протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.2 та пп. 49.18.3 ПК).
При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважають операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПК).
ФОП-єдинники першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПК).
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені підпунктом 12.3.4 ПК.
Сплачують єдиний податок платники, зокрема, першої та другої груп за місцем податкової адреси (п. 295.4 ПК).