Перейшли зі спрощеної системи на загальну після спливу терміну: як заповнити заяву № 1-ПДВ

9
Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ

Запитання

Яку підставу для реєстрації платником ПДВ зазначати у заяві № 1-ПДВ у разі переходу зі спрощеної системи оподаткування на сплату інших податків після спливу терміну?

Відповідь

У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України (ПК), у випадках, що визначили главою 1 розділу XIV ПК, за умови, що такі особи відповідають встановленим вимогам (п. 181.1 ПК), реєстраційну заяву подають не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому перейшли на сплату інших податків і зборів (абз. 1 п. 183.4 ПК).

Будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, і у випадках та в порядку, передбачених статтею 183, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (п. 183.10 ПК).

Отже, у платника податків обов’язок щодо реєстрації платником ПДВ виникає з дня переходу на сплату інших податків і зборів та за умови, що загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПК, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує суму в 1 млн грн (без урахування ПДВ) (включаючи доходи, отримані на спрощеній системі оподаткування). У такому випадку платник підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ незалежно від дати подання ним заяви 1-ПДВ.

Реєстраційна заява платника ПДВ наведена у додатку 1 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, що затвердив Мінфін наказом від 14.11.2014 № 1130.

У заяві 1-ПДВ зазначають підстави (причини) реєстрації платником ПДВ, які заповнюються згідно з додатком до заяви 1-ПДВ. У разі обов’язкової реєстрації платником ПДВ до заяви 1 ПДВ вносять дані щодо показників господарської діяльності, визначені пунктом 181.1 ПК, та дати досягнення таких показників.

Підтвердженням відповідності вимогам пункту 181.1 ПК є будь-які первинні документи бухгалтерського обліку, що засвідчують факт здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню (акт виконаних робіт, платіжне доручення тощо).

🔥 Місячна зарплата заброньованих працівників

Таким чином, якщо платник подає заяву 1-ПДВ після спливу терміну, встановленого абзацом першим пункту 183.4 ПК для обов’язкової реєстрації, в заяві 1 ПДВ він зазначає:

  • підставу (причину) реєстрації платником ПДВ — пункт 181.1 статті 181 розділу V ПК;
  • загальну суму від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПК, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нараховану (сплачену) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, – на дату досягнення граничної суми, визначеної в пункті 181.1 ПК;
  • дату досягнення загальної суми оподатковуваних операцій, визначеної пунктом 181.1 ПК.

Такого платника зареєструють платником ПДВ з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ (протягом трьох робочих днів після надходження заяви 1-ПДВ).


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
673629

КВЕДи для ФОП: як обрати

Пояснимо як обрати КВЕД для ФОП, як його зареєструвати, які є заборонені КВЕДи для підприємців, а також, чи можна замінити або додати нові
227589

Один рік — дві системи: як звітувати ФОПу під час переходу

Міграція між загальною та спрощеною системами оподаткування спричиняє чимало питань. Які звіти треба подати підприємцю, який припиняє свою діяльність, є платником єдиного податку, але має впродовж року минуле на загальній системі — відповідаємо
5336

Чи включає ФОП до витрат придбання касового апарата

ФОП на загальній системі у 2022 році придбав касовий апарат. У 2023 році він продав його юридичній особі. Юрособа у формі № 4ДФ відобразила таке придбання за ознакою доходу «157». Чи включає ФОП придбання касового апарата до витрат? Як він оподатковує такий дохід? Чи виникає в нього ПДФО?
2459

Готуємося з 1 липня переходити із 2% єдиного податку на іншу систему

Багато платників хоче залишитися спрощенцем після скасування 2% єдиного податку з 1 липня. Розглянемо, чи всі можуть на це розраховувати і як подати заяву тим, хто має таке право. Додаємо зразки заяв
26333