Чи зобов’яний сплачувати військовий збір ФОП, який знаходиться на ТОТ і сплачує єдиний податок

69

Запитання

Чи мають право не сплачувати військовий збір ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на території бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, у разі прийняття рішення про сплату виключно ЄП?

Відповідь

Платники військового збору — ФОП-єдинники першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому завершили такі активні бойові дії, припинили можливість бойових дій або завершили тимчасову окупацію (пп. 1.12 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України; ПК).

При цьому, якщо платники військового збору — ФОП-єдинники першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, такі особи не заповнюють податкову декларацію платника єдиного податку (далі — Декларація) за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачували.

Для таких платників збору, які скористалися правом не сплачувати військовий збір, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з військового збору, визначене абзацом першим підпунктом 1.11 пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК.

Податкові зобов’язання із сплати військового збору нараховують таким платникам збору за періоди, за які був сплачений військовий збір, що відобразили в Декларації.

Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації території України визначають відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженому наказом Мінрозвитку від 28.02.2025 № 376 (далі — Перелік територій).

Військовий збір для ФОПів: скільки сплачувати з 2025 року

Норми підпункту 1.12 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК не застосовують з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому провели державну реєстрацію зміни місцезнаходження ФОП на іншу, ніж зазначена в абзаці першому підупнкту 1.12 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК, територію України.

Отже, у разі прийняття рішення про сплату виключно єдиного податку ФОП-єдинники першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на території бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, мають право не сплачувати військовий збір. Виняток — ФОП, зареєстровані на території бойових дій або на тимчасово окупованих територіях вже після дат початку бойових дій або тимчасової окупації, визначених Переліком територій.

ЗІР, категорія 107.05

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Загальна система оподаткування ФОП 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
705606

Договір з ФОПом: що треба знати у 2025 році

Платите гроші ФОПу? Наприклад, замовили послуги у ФОПа, все оплатили, а потім виявилося, що потрібно було сплатити ще й ПДФО та військовий збір. Розповімо, що треба знати, щоб уникнути таких ситуацій і зробити все правильно
5293