Штрафи за несвоєчасне подання звітності з єдиного податку
Запитання
Чи застосовується відповідальність за несвоєчасне подання звітності з єдиного податку до платника, якому анулювали реєстрацію платника єдиного податку?
Відповідь
У випадку анулювання реєстрації платником єдиного податку фізична особа-підприємець не може бути платником єдиного податку із дати вилучення з реєстру платників єдиного податку і вважається платником на загальній системі оподаткування (у тому числі під час адміністративного і судового оскарження рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку).
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України (ч. 1 ст. 18 Господарського процесуального кодексу України).
У разі прийняття рішення контролюючого органу або суду на користь фізичної особи-підприємця за яким скасували анулювання реєстрації платника єдиного податку, контролюючий орган самостійно вносить зміни до реєстру платників єдиного податку, зокрема, анулює дату виключення фізичної особи-підприємця з реєстру платників єдиного податку, і така особа вважається такою, що продовжує перебувати на спрощеній системі оподаткування (у тому числі в період адміністративного або судового оскарження).
Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до Податкового кодексу України (ПК) за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій платника єдиного податку (п. 300.1 ПК).
ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця
Водночас, обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок незаконних рішень, дій або бездіяльності контролюючих органів (пп. 112.8.4 ПК).
Отже, якщо контролюючий орган вищого рівня або суд прийняв рішення на користь ФОП щодо скасування рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника єдиного податку, то така особа подає податкову декларацію платника єдиного податку (далі — Декларація) та сплачує єдиний податок за звітний період, який припадає на період адміністративного або судового оскарження, в якому настав граничний термін подання такої Декларації та сплати податку. У такому випадку за несвоєчасне подання Декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до ФОП-єдинника першої — третьої груп не застосовують фінансову відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), встановлених ПК.