Чи встановлювати строк корисного використання для МНМА
Запитання
Маємо на балансі значну кількість об’єктів малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА). Чи потрібно встановлювати строк корисного використання для МНМА? Які наслідки матиме платник податку на прибуток та ПДВ?
Відповідь
Так, встановити строк корисного використання варто.
По-перше, строк корисного використання розмежовує необоротні та оборотні активи. Якщо не визначити в наказі про введення в експлуатацію строк використання, доведеться доводити контролерам, що маєте справу з МНМА, а не малоцінними та швидкозношуваними предметами (МШП).
По-друге, в бухобліку МНМА є групою основних засобів (ОЗ). Тож на них поширюється, зокрема, вимога встановити строк корисного використання на дату їх зарахування на баланс (п. 23–25 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).
По-третє, строк використання — важлива складова, якщо згідно з обліковою політикою амортизуєте МНМА прямолінійним або виробничим методом (п. 23 НП(С)БО 7).
Якщо не визначили строків використання, прямої відповідальності законодавство не передбачає. Але можете наразитися на опосередковані наслідки. Розглянемо, які саме.
1. Якщо виникне потреба поліпшити МНМА, матимете проблему з витратами на амортизацію поліпшень. Адже амортизацію можна нараховувати протягом строку корисного використання об’єкта. Коли строк корисного використання сплинув або його не визначили, ДПС може розцінити нарахування амортизації як порушення і «зняти» витрати.
2. Вирішили змінити метод амортизації, наприклад на прямолінійний? Не визначивши строку корисного використання, не зможете виконати розрахунки з наступного місяця.
3. Коли маєте щомісячні витати на утримання об’єкта МНМА, ризикуєте не довести контролерам, що витрати реальні й дійсно стосуються утримання об’єкта, що його фактично експлуатуєте.
4. А коли реалізуєте МНМА, замортизований за методом 100% у першому місяці експлуатації, мусите доводити контролерам, що правильно визначили мінімальну базу оподаткування ПДВ. Адже для необоротних активів мінбаза — не нижча за залишкову вартість, тобто базою є договірна ціна продажу, а для раніше придбаних запасів, якщо контролери вбачатимуть в обліку МШП — не нижче за ціну придбання.
Описані ризики — мінімальні, проте реальні. Тому рекомендуємо їх уникати. Для цього визначте в наказі про введення в експлуатацію МНМА строк корисного використання і за потреби продовжуйте його.
Якщо строку не визначили, коли об’єкт зараховували на баланс, рекомендуємо визначити його під час інвентаризації та внести до регістру аналітичного обліку — інвентарної картки або іншого документа.
Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник Системи «Експертус Головбух».
Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії Системи!