Юрособа — орендар уклала договір суборенди земділянки: хто сплачує орендну плату
Запитання
Хто є платником орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та повинен подавати податкову декларацію з плати за землю, у разі якщо юрособа, яка орендує земельну ділянку державної або комунальної власності уклала договір суборенди на цю земельну ділянку?
Відповідь
Оновлене НП(С)БО 14: як змінилися правила обліку для орендаря й орендодавця
Орендовану земельну ділянку або її частину може передавати орендар у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця, крім випадків, визначених законом (частина перша — друга ст. 8 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV; далі — Закон № 161). Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендовану земельну ділянку або її частину можуть передати в суборенду.
Умови договору суборенди земельної ділянки обмежують умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечать йому.
Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (частина перша ст. 5 Закону № 161).
Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати (п. 288.6 Податкового кодексу України).
Плату за землю справляють у формі земельного податку та орендної плати. Іншу форму не передбачили. Платником орендної плати є землекористувач (орендар) земельної ділянки. Отже, юрособа - орендар земельної ділянки державної або комунальної власності, який уклав договір суборенди на цю земельну ділянку:
- сплачує орендну плату за зазначену земельну ділянку;
- подає ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки декларацію з плати за землю.