ТОВ виплачує дивіденди іноземній компанії, якою володіє фізособа: як оподатковувати

682

Запитання

ТОВ на загальній системі оподаткування виплачує дивіденди своєму засновникові — компанії, яка зареєстрована у Швеції та має 100% статутного капіталу ТОВ. Власник шведської компанії (100% статутного капіталу) — фізособа, громадянин Швеції. Чи потрібно ТОВ утримувати податок на репатріацію? Якщо так — у якому розмірі?

Відповідь

За загальним правилом із дивідендів утримують податок за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок. Його сплачують до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями чинних міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких проводять виплати (пп. 141.4.2 Податкового кодексу України, ПК).

Наразі чинна Конвенція між Урядом України та Урядом Швеції про уникнення подвійного оподаткування доходів і попередження податкових ухилень (далі — Конвенція; лист ДФС від 24.01.2017 № 1414/7/99-99-01-02-02-17). За пунктом 2 статті 10 Конвенції дивіденди можуть також оподатковувати у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, яка сплачує дивіденди, і згідно із законодавством цієї Держави.

Якщо одержувач фактично має право на дивіденди, податок не повинен перевищувати:

  • 5% загальної суми, якщо право на дивіденди фактично має компанія (на відміну від товариства) і ця компанія є власником принаймні 20% капіталу компанії, яка сплачує дивіденди;
  • 10% загальної суми дивідендів в інших випадках.

Визначення терміна «компанія» наведено в абзаці e) пункту 1 статті 3 Конвенції: це будь-яке корпоративне об’єднання або будь-яка організація, що розглядається з метою оподаткування як корпоративне об’єднання.

Згідно з пунктом 103.3 ПК бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу з метою застосування згідно з правилами міжнародного договору України пониженої ставки податку до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважають особу, яка має право отримувати такі доходи.

У пункті 4 статті 10 Конвенції чітко зазначено, що термін «дивіденди» під час застосування в цій статті означає дохід від акцій чи інших прав, які не є борговими зобов’язаннями, що дають право на участь у прибутку. Так само, як дохід від інших корпоративних прав, який підлягає такому самому оподаткуванню, як доходи від акцій, згідно з податковим законодавством держави, резидентом якої є компанія, що розподіляє прибуток.

Отже, з огляду на це фактичним власником дивідендів є шведська компанія, яка є власницею 100% статутного капіталу ТОВ — резидента України. Тому дивіденди під час виплати оподатковують податком за ставкою 5%.

З порядком застосування положень міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування можна ознайомитися в консультації «Порядок сплати податку на репатріацію» в експертно-правовій системі Експертус Головбух


Бухгалтерський вебінар

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Кінцевий бенефіціарний власник: порядок інформування

Подавати інформацію про кінцевих власників при реєстрації юросіб зараз обов’язково. А тим, хто реєструвався за старими правилами та не повідомляв, – зробити це також потрібно. І в порядку такого інформування сталося останнім часом чимало змін. У консультації, як подається та оновлюється інформація про кінцевих бенефіціарів та структуру власності
100753

Виплата дивідендів

Розбираємо бухгалтерський облік нарахування та виплати дивідендів, їхнє оподаткування. Виплату дивідендів юрособам і фізособам, резидентам і нерезидентам, обліку у емітента й отримувача. Також висвітлюємо облік реінвестиції дивідендів
65967

Розрахунок частини чистого прибутку держпідприємства: як заповнити та коли відзвітувати

Власник підприємства завжди планує отримати прибуток у вигляді дивідендів. Держава — теж власник і теж розраховує на прибуток. Пояснимо, як держпідприємству розрахувати частину чистого прибутку, коли його сплатити, як відзвітувати та які супутні платежі сплатити
14769

Податкова амністія: як відбуватиметься на практиці виведення активів громадян України з тіні

Зміни в Податковому кодексі вже не є чимось новим в Україні і на черзі свіжі оновлення, датовані 15 червня 2021 року. Саме в цей день прийняли зміни до Кодексу, які стосуються президентського законопроєкту №5153-п від 25.02.2021 року. Чимало людей знають цей законопроєкт в якості так званої «податкової амністії». В огляді розберемо, до яких «покращень» варто готуватися підприємцям.
1385

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у ТОВ

Одержання прибутку — кінцева мета діяльності будь-якого комерційного підприємства. Не є винятком і товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Проаналізуємо різні ситуації, які виникають у ТОВ під час нарахування та виплати дивідендів.
45015