ТОВ виплачує дивіденди іноземній компанії, якою володіє фізособа: як оподатковувати

630

Запитання

ТОВ на загальній системі оподаткування виплачує дивіденди своєму засновникові — компанії, яка зареєстрована у Швеції та має 100% статутного капіталу ТОВ. Власник шведської компанії (100% статутного капіталу) — фізособа, громадянин Швеції. Чи потрібно ТОВ утримувати податок на репатріацію? Якщо так — у якому розмірі?

Відповідь

За загальним правилом із дивідендів утримують податок за ставкою 15% їх суми та за їх рахунок. Його сплачують до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями чинних міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких проводять виплати (пп. 141.4.2 Податкового кодексу України, ПК).

Наразі чинна Конвенція між Урядом України та Урядом Швеції про уникнення подвійного оподаткування доходів і попередження податкових ухилень (далі — Конвенція; лист ДФС від 24.01.2017 № 1414/7/99-99-01-02-02-17). За пунктом 2 статті 10 Конвенції дивіденди можуть також оподатковувати у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, яка сплачує дивіденди, і згідно із законодавством цієї Держави.

Якщо одержувач фактично має право на дивіденди, податок не повинен перевищувати:

  • 5% загальної суми, якщо право на дивіденди фактично має компанія (на відміну від товариства) і ця компанія є власником принаймні 20% капіталу компанії, яка сплачує дивіденди;
  • 10% загальної суми дивідендів в інших випадках.

Визначення терміна «компанія» наведено в абзаці e) пункту 1 статті 3 Конвенції: це будь-яке корпоративне об’єднання або будь-яка організація, що розглядається з метою оподаткування як корпоративне об’єднання.

Згідно з пунктом 103.3 ПК бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу з метою застосування згідно з правилами міжнародного договору України пониженої ставки податку до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважають особу, яка має право отримувати такі доходи.

У пункті 4 статті 10 Конвенції чітко зазначено, що термін «дивіденди» під час застосування в цій статті означає дохід від акцій чи інших прав, які не є борговими зобов’язаннями, що дають право на участь у прибутку. Так само, як дохід від інших корпоративних прав, який підлягає такому самому оподаткуванню, як доходи від акцій, згідно з податковим законодавством держави, резидентом якої є компанія, що розподіляє прибуток.

Отже, з огляду на це фактичним власником дивідендів є шведська компанія, яка є власницею 100% статутного капіталу ТОВ — резидента України. Тому дивіденди під час виплати оподатковують податком за ставкою 5%.

З порядком застосування положень міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування можна ознайомитися в консультації «Порядок сплати податку на репатріацію» в експертно-правовій системі Експертус Головбух


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Виплата дивідендів

Розбираємо бухгалтерський облік нарахування та виплати дивідендів, їхнє оподаткування. Виплату дивідендів юрособам і фізособам, резидентам і нерезидентам, обліку у емітента й отримувача. Також висвітлюємо облік реінвестиції дивідендів
55094

Кінцевий бенефіціарний власник: порядок інформування

Подавати інформацію про кінцевих власників при реєстрації юросіб зараз обов’язково. А тим, хто реєструвався за старими правилами та не повідомляв, – зробити це також потрібно. І в порядку такого інформування сталося останнім часом чимало змін. У консультації, як подається та оновлюється інформація про кінцевих бенефіціарів та структуру власності
90893

Розрахунок частини чистого прибутку держпідприємства: як заповнити та коли відзвітувати

Власник підприємства завжди планує отримати прибуток у вигляді дивідендів. Держава — теж власник і теж розраховує на прибуток. Пояснимо, як держпідприємству розрахувати частину чистого прибутку, коли його сплатити, як відзвітувати та які супутні платежі сплатити
13947

Податкова амністія: як відбуватиметься на практиці виведення активів громадян України з тіні

Зміни в Податковому кодексі вже не є чимось новим в Україні і на черзі свіжі оновлення, датовані 15 червня 2021 року. Саме в цей день прийняли зміни до Кодексу, які стосуються президентського законопроєкту №5153-п від 25.02.2021 року. Чимало людей знають цей законопроєкт в якості так званої «податкової амністії». В огляді розберемо, до яких «покращень» варто готуватися підприємцям.
1306

Особливості виплати й оподаткування дивідендів у ТОВ

Одержання прибутку — кінцева мета діяльності будь-якого комерційного підприємства. Не є винятком і товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Проаналізуємо різні ситуації, які виникають у ТОВ під час нарахування та виплати дивідендів.
44628