До яких наслідків призведе помилка в перекладі міжнародного договору
Запитання
Через помилку в українському тексті міжнародного договору податківці донарахували підприємству податок на репатріацію та застосували штраф. Підприємство звернулося до суду. Чим закінчився спір — дізнайтеся далі.
Відповідь
АЛЬОНА ЛЕБЕДИК, експерт Експертус Головбух, ACCA DipIFR (rus) |
Підприємство, яке виплачує нерезидентові доходи із джерелом їх походження з України, є податковим агентом щодо таких доходів.
Перелік доходів із джерелом їх походження з України містить підпункт 141.4.1 Податкового кодексу України (ПК). Підприємство — податковий агент має утримати із доходу нерезидента податок на репатріацію і сплатити його до бюджету.
Ставка податку на репатріацію — 15%, якщо «інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності» (пп. 141.4.2 ПК).
Порядок застосування норм міжнародних договорів передбачає стаття 103 ПК.
Податковий агент має право самостійно звільнити від оподаткування або застосувати зменшену ставку податку, що передбачає міжнародний договір України на час виплати доходу нерезидентові, якщо нерезидент є:
- бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідну умову передбачає міжнародний договір);
- резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір. Для підтвердження цієї вимоги нерезидент має надати платникові-резиденту довідку про свій резидентський статус у країні, з якою Україна уклала міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування (п. 103.2 ПК).
Якщо міжнародний договір, згоду на обов’язковість якого надала ВРУ, встановлює інші правила, ніж ті, що передбачає ПК, застосовують правила міжнародного договору (п. 3.2 ПК).
Право підприємства застосовувати до доходів нерезидента зменшену ставку податку за міжнародним договором неодноразово ставало причиною спорів у суді. Розглянемо одну із таких показових справ (див. рішення Житомирського окружного адмінсуду від 25.10.2021 у справі № 240/15240/21).