До яких наслідків призведе помилка в перекладі міжнародного договору

716

Запитання

Через помилку в українському тексті міжнародного договору податківці донарахували підприємству податок на репатріацію та застосували штраф. Підприємство звернулося до суду. Чим закінчився спір — дізнайтеся далі.

Відповідь

До яких наслідків призведе помилка в перекладі міжнародного договору

АЛЬОНА ЛЕБЕДИК,

експерт Експертус Головбух, ACCA DipIFR (rus)

Підприємство, яке виплачує нерезидентові доходи із джерелом їх походження з України, є податковим агентом щодо таких доходів.

Перелік доходів із джерелом їх походження з України містить підпункт 141.4.1 Податкового кодексу України (ПК). Підприємство — податковий агент має утримати із доходу нерезидента податок на репатріацію і сплатити його до бюджету.

Ставка податку на репатріацію — 15%, якщо «інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності» (пп. 141.4.2 ПК).

Порядок застосування норм міжнародних договорів передбачає стаття 103 ПК.

Податковий агент має право самостійно звільнити від оподаткування або застосувати зменшену ставку податку, що передбачає міжнародний договір України на час виплати доходу нерезидентові, якщо нерезидент є:

  • бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідну умову передбачає міжнародний договір);
  • резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір. Для підтвердження цієї вимоги нерезидент має надати платникові-резиденту довідку про свій резидентський статус у країні, з якою Україна уклала міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування (п. 103.2 ПК).

Якщо міжнародний договір, згоду на обов’язковість якого надала ВРУ, встановлює інші правила, ніж ті, що передбачає ПК, застосовують правила міжнародного договору (п. 3.2 ПК).

Право підприємства застосовувати до доходів нерезидента зменшену ставку податку за міжнародним договором неодноразово ставало причиною спорів у суді. Розглянемо одну із таких показових справ (див. рішення Житомирського окружного адмінсуду від 25.10.2021 у справі № 240/15240/21).

Суть справи ▶️

Позиція суду ▶️

Висновок ▶️

До яких наслідків призведе помилка в перекладі міжнародного договору


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
9371

Додаток РІ до декларації з податку на прибуток: як заповнювати

Додаток РІ призначений для розрахунку загального впливу податкових різниць, на які коригується фінансовий результат до оподаткування у процесі розрахунку податку на прибуток. Як заповнити Додаток РІ, які зміни у ньому є у декларації з податку на прибуток — у консультації
77926

Виправлення помилок у декларації з податку на прибуток

У статті розповімо про три можливі способи виправлення помилок та порівняємо їхні переваги та недоліки. Підкажемо, чи нараховувати самоштраф і пеню в умовах воєнного стану. Розберемося, як бути з помилками в фінансовій звітності, на основі якої заповнюється декларація з податку на прибуток
106730

Податкова декларація з податку на прибуток підприємства

Кому та коли подавати податкову декларацію з податку на прибуток. Розглянемо її оновлену форму та останні зміни. Скористайтеся роз'ясненнями, як подати декларації з податку на прибуток за умов воєнного стану
379852