Податковий кредит за придбаними основними засобами
Запитання
Відповідь
Загальні правила формування податкового кредиту з ПДВ як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб, зареєстрованих платниками ПДВ, визначені у розділі V Податкового кодексу України (ПК).
Нараховувати податковий кредит з ПДВ можна незалежно від того, чи почали товари, послуги та основні засоби використовувати в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ протягом звітного податкового періоду.
Водночас не включають до податкового кредиту суми ПДВ, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податковими накладними або розрахунками коригування до таких податкових накладних чи іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ПК (п. 198.6 ПК).
Тобто, на перший погляд, приватний підприємець може без будь-яких перешкод включити до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені у разі придбання автомобіля та ноутбука, що їх використовуватиме у підприємницькій діяльності.
Однак на думку податківців, власником придбаного майна, у т. ч. для використання у підприємницькій діяльності, є фізична особа. Адже суб’єктом права приватної власності є саме фізичні особи (ст. 325 Цивільного кодексу України). Тому придбане майно не можна вважати основними засобами приватного підприємця, а сплачені під час його придбання суми ПДВ — включати до податкового кредиту (листи ДФС від 06.01.2015 № 167/6/99-99-17-02-15 та від 08.09.2015 № 8523/В/99-99-17-02-02-14).
На нашу думку, діяти всупереч позиції податківців досить ризиковано. Якщо приватний підприємець не погоджується з цим, радимо скористатися правом на отримання індивідуальної податкової консультації (ст. 52 ПК).
Олег СІЧ, керівник експертної групи Експертус: Головбух