Чи зобов’язаний єдинник встановлювати розмір орендної плати не нижчим від мінімальної суми

908

Запитання

Чи зобов’язаний ФОП-єдинник у разі надання в оренду нерухомого майна застосовувати Методику визначення мінімальної суми орендованого платежу за нерухоме майно фізособи?

Відповідь

⚡ Усе про ФОП: КВЕД, реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

Договірні відносини, які виникають між орендарем та орендодавцем, регулює Господарський кодекс України (далі — ГК).

За договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності (ст. 283 ГК).

Істотними умовами договору оренди є:

  • об’єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації);
  • строк, на який укладають договір оренди;
  • орендна плата з урахуванням її індексації;
  • порядок використання амортизаційних відрахувань;
  • відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ч. 1 ст. 284 ГК).

Орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 ГК).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включають, зокрема дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду, строкове володіння та/або користування (пп. 164.2.5 Податкового кодексу України; далі — ПК).

При цьому об’єкт оподаткування визначають виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Мінімальну суму орендного платежу визначають за методикою, що затверджує КМУ, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюють органи місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких вона розташована, та оприлюднюють у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановили чи не оприлюднили до початку звітного (податкового) року, об’єкт оподаткування визначають виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди (абз. 2 пп. 170.1.2 ПК).

Водночас, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника не включають дохід фізичної особи — підприємця, з якого сплачують єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до ПК (пп. 165.1.36 ПК).

Доходом ФОП є дохід, отриманий упродовж податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі (пп. 1 п. 292.1 ПК).

З огляду на зазначене, доходи платника єдиного податку від надання в оренду нерухомого майна визначають виходячи з розміру орендної плати, визначеної за погодженням сторін у договорі оренди.

При цьому враховують розмір мінімальної суми орендного платежу, що встановили згідно з Методикою визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затвердженою постановою КМУ від 29.12.2010 № 1253.

За інформацією ДПС у Харківській області

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Платник єдиного податку 2 група: умови перебування

ФОП 2 група досить вигідна через фіксовану величину податку, яка не залежить від обсягу доходу. Єдиний податок 2 група — які умови перебування на ній, що дозволено і заборонено, та новий ліміт групи — у консультації
423437

КВЕД для ФОП: як обрати

Що таке КВЕД для ФОП та чим загрожує здійснення діяльності за незареєстрованим КВЕД єдинникам і загальникам; скільки кодів КВЕД можна мати; які види діяльності можна ФОП-єдиннику; оренда і КВЕД у ФОП; як змінити КВЕД для ФОП; який КВЕД обрати IT-підприємцю (програмісту), майнеру чи торговцю криптовалютами – ці та інші питання у розкриємо у консультації
212550

Заява про застосування спрощеної системи оподаткування: як заповнити

Спрощена система вигідна тим підприємцям і підприємствам, які мають незначні витрати у порівнянні з доходами. На спрощеній системі сплачують єдиний податок. Для того, щоб отримати таку можливість, потрібна заява про застосування спрощеної системи оподаткування. Як заповнюється заява про застосування спрощеної системи оподаткування, коли, куди та як її подати, приклад заповнення заяви на спрощену систему оподаткування – усе це знайдете у консультації
140843

Єдиний податок 2024: умови перебування

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2024 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником – у консультації
280505

Податкова декларація платника єдиного податку 2024: зразки заповнення

Облік на спрощеній системі простий, податкова декларація платника єдиного податку не складна, але її треба вчасно подати та заповнити. У цій консультації зразки декларації, а також особливості складання декларації з ЄП для фізосіб, декларація для І, ІІ та ІІІ груп, декларація 1, 2 та 3 група ЄП за новою формою разом із заповненням додатка ЄСВ
221953