Працівник виконує роботи роз’їзного характеру: чи оподатковувати ПДФО відшкодовані витрати на проїзд і проживання

1266

Запитання

Чи оподатковують ПДФО відшкодовану вартість проживання та проїзду найманих працівників у зв’язку із роз’їзним характером робіт?

Відповідь

⚡ ЄСВ для ФОП знов обов’язковий — 2025 ⚡

Основним документом, який регулює відрядження працівників підприємств, що повністю або частково фінансують бюджетним коштом, є Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 (далі — Інструкція № 59). Інші підприємства та організації можуть використовувати Інструкцію № 59 як допоміжний (довідковий) документ.

Службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить у дорозі або має роз’їзний характер, не вважають відрядженнями, якщо інше не передбачено законодавством, колективним, трудовим договором (контрактом) між працівником і власником (розд. І Інструкції № 59).

Колективним договором має бути визначено, чи вважають службові поїздки працівників в інші населені пункти:

  • службовим відрядженням
  • або роботою, що має роз’їзний характер.

Якщо колективним договором підприємства визначено, що службові поїздки відповідних категорій працівників — це робота, яка постійно проводиться в дорозі та має роз’їзний характер, то таким працівникам відшкодовують витрати:

  • на проїзд до місця відрядження та назад;
  • винаймання житлового приміщення.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб (даліПДФО) включають доходи у вигляді зарплати, нараховані платнику ПДФО відповідно до умов трудового договору/контракту (пп. 164.2.1 Податкового кодексу України (ПК).

Заробітна плата — це основна та додаткова зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачують платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму (пп. 14.1.48 ПК).

Тож, якщо колективним договором визначено, що службові поїздки працівників в інші населені пункти є роботою, що має роз’їзний характер і не є відрядженням, то відшкодування витрат на проїзд до місця відрядження (роботи) і назад, а також на винаймання житлового приміщення таким працівникам підприємством, слід розглядати як компенсаційні виплати, що:

  • включають до складу заробітної плати;
  • оподатковують за ставкою 18%, визначеною пунктом 167.1 ПК.

За інформацією ГУ ДПС у Дніпропетровській області


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1250120

Додаткова відпустка на дітей 2025

Додаткова відпустка на дітей: хто має право, чи зможе її отримати батько, який порядок надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей; яка її максимальна тривалість, як розрахувати таку відпустку? Як впливає на цей вид відпустки воєнний стан? Про все це в огляді + зразок заяви на відпустку на дітей за ДСТУ 4163:2020
519366

Лікарняний сумісникам: зміни з 04.04.2025

Випадки, коли можна відмовити в оплаті лікарняного працівнику за основним місцем роботи. Документи, які має надати сумісник, щоб отримати виплату за лікарняним
100844

Матеріальна допомога працівникам

Працівник просить виплатити йому матеріальну допомогу у зв’язку із сімейними обставинами. Керівник підприємства не проти, але наказав бухгалтерові виплатити її з мінімальним оподаткуванням. Ми допоможемо бухгалтеру розв’язати цю ситуацію
162663