Покупець сплатив аванс за товари, звільнені від оподаткування, до 11.11.2022: чи зменшувати податкові зобов’язання
Запитання
Покупець сплатив аванс за товари, звільнені від оподаткування, до 11.11.2022. Чи може постачальник зменшити суму податкових зобов’язань з ПДВ, а покупець — суму податкового кредиту?
Відповідь
ДТЕК відключила світло: чи буде штраф через відсутність Z-звітуПДВ-зобов’язання постачальника
Якщо перша подія — попередня оплата за товари відбулася до 11.11.2022, операцію постачання цих товарів покупцю постачальник оподатковує ПДВ у загальному порядку.
Нагадаємо, 11.11.2022 — це дата, коли набула чинності постанова КМУ від 09.11.2022 № 1260, яка внесла до Переліку № 224* зміни, що передбачають звільнення від оподаткування ПДВ за пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК).
____________
* Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, затверджений постановою КМУ від 20.03.2020 № 224 зі змінами.
На дату отримання від покупця попередньої оплати за товари постачальник має:
- нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ;
- скласти податкову накладну (ПН) на покупця з ПДВ;
- зареєструвати ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) у строки, що встановив ПК.
У постачальника немає підстав коригувати суми податкових зобов’язань з ПДВ.
Податковий кредит з ПДВ покупця
Суми ПДВ, які покупець включив до складу податкового кредиту на підставі ПН, яку постачальник склав на дату отримання від покупця попередньої оплати за товари зареєстрував в ЄРПН, коригуванню не підлягають.