Розірвали договір купівлі-продажу нерухомості: що з ПДФО

905

Запитання

Чи виникає об’єкт оподаткування ПДФО у фізособи — резидента за розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного між фізособами-резидентами?

Відповідь

10 пам’яток: Фінансова звітність за 2024 рік

Не оподатковують один раз упродовж звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну):

  • житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового будинку;
  • земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 Земельного кодексу України, залежно від її призначення;
  • земельної ділянки сільгосппризначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільгосппідприємств, або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане у спадщину.

Дохід, отриманий платником податку від продажу впродовж звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості, із зазначених у пункті 172.1 Податкового кодексу України (ПК), або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у пункті 172.1 ПК, оподатковують за ставкою 5%.

Дохід від продажу впродовж звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості із зазначених у пункті 172.1 ПК або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у пункті 172.1 ПК, оподатковують за ставкою 18%, крім випадків, якщо це майно платник отримав у спадщину.

Дохід від продажу впродовж звітного (податкового) року неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, оподатковують за ставкою 18%, крім випадків, якщо зазначене майно, майнові права платник отримав у спадщину.

Дохід від продажу впродовж звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості у вигляді отриманих у спадщину об’єктів нерухомості, а також від продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та/або від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, за умови що таке майно, майнові права платник отримав у спадщину, оподатковують за ставкою 5%.

Отже, за розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного між фізособами-резидентами, за наслідками якого відбувається перехід права власності, об’єктом оподаткування ПДФО є дохід від продажу нерухомого майна, що виникає у фізособи, яка за договором про розірвання договору купівлі-продажу такого майна є його власником, і оподатковується з урахуванням вимог статті 172 ПК.

ЗІР, категорія 103.21

 


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240843

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
450506

Виправлення помилок у Додатку Д5 Податкового розрахунку

Через Додаток Д5 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за звітний місяць про трудові відносини осіб, зокрема період їхнього початку та закінчення. У консультації знайдете як загальні правила, так і приклади виправлення помилок у додатку Д5
57289