ФОП не мав доходу у звітному році: чи подавати Додаток ЄСВ 1

3726

Запитання

Чи подають ФОПи-загальносистемники, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства Додаток ЄСВ 1 з нульовими показниками у складі Податкової декларації про майновий стан і доходи, якщо у звітному році вони не мали доходу від підприємницької діяльності, але зобов’язані подати Декларацію з інших підстав?

Відповідь

⚡ Усе про ФОП: КВЕД, реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

Ні, подавати Додаток ЄСВ 1 з нульовими показниками не потрібно. Пояснимо чому.

Для ФОПів, які перебувають на загальній системі оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, і членів фермерського господарства (далі — платник) базою нарахування ЄСВ є сума доходу від діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО.

Однак сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, в якому отримали дохід (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464)).

Якщо в звітному періоді чи окремому місяці звітного періоду платник не отримав доходу, він має право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ. Однак у будь-якому разі вона не може бути більшою за максимальну величину бази нарахування ЄСВ, що її встановив Закон № 2464. Водночас ЄСВ не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску.

Платники звітують про нарахування ЄСВ у складі звітності з ПДФО у строки та порядку, що встановив Податковий кодекс України (ПК).

Платники подають Податкову декларацію про майновий стан і доходи, форму якої Мінфін затвердив наказом від 02.10.2015 № 859 (далі — відповідно Наказ № 143, Декларація). У складі Декларації вони формують додаток ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі — Додаток ЄСВ 1).

За результатами календарного року ФОПи подають Декларацію до органу контролю за місцем своєї податкової адреси у строки, що встановив ПК для річного звітного податкового періоду. В Декларації вони зазначають також авансові платежі з ПДФО.

Платники ПДФО, зокрема самозайняті особи, подають Декларацію за звітний/податковий період, що дорівнює календарному року, — до 1 травня року, що настає за звітним (крім випадків, що передбачає розд. IV ПК).

Нагадаємо норму абзацу першого пункту 49.2 ПК:

«Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню… подати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є».

Додатки — складова частина Декларації. Без Декларації додатки не дійсні. Додатки заповнюють і подають винятково за наявності доходів/витрат. Розрахунок доходів/витрат зазначають у додатках до Декларації (п. 2 розд. ІІ Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої Наказом № 143).

Отже, платники, які у звітному році не отримували доходу від підприємницької діяльності, але зобов’язані подати Декларацію з інших підстав, не подають Додаток ЄСВ 1 у складі Декларації.

ЗІР, категорія 201.06

Вебінар для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка та податкові канікули ФОП у 2024 році

У фізособи-підприємця є можливість призупинити на місяць свій бізнес та отримати податкові канікули – піти у відпустку. Як її оформити, які нюанси перебування у такій відпустці, зразок заяви на відпустку ФОП — у консультації
29217

Декларація про майновий стан

Декларація про майновий стан, декларація про доходи – це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. У консультації розповімо, коли й кому подавати декларацію про майновий стан та доходи. Також розглянемо приклад як заповнити декларацію про майновий стан і доходи для звичайних громадян та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
404741

Реєстрація ФОП 2024

Реєстрація ФОП є важливим кроком для тих, хто планує розвивати свій бізнес в Україні. Ця процедура містить кілька етапів, як-от підготовку документів, подання заяви та отримання відповідних дозволів. Після успішної реєстрації ФОП отримує право провадити підприємницьку діяльність, а також користується низкою податкових та правових переваг. Важливо дотримати всіх вимог, щоб провести успішну реєстрацію ФОП
43013

Загальна система оподаткування і ФОП 2024

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2024 році: облік доходів і витрат, про rнигу обліку, перехідні витрати між I та II кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2024 році? Відповіді у статті
503179

Податкові зміни 2024: нове за Законом № 3603

Депутати внесли зміни до Податкового кодексу щодо адміністрування податків, оподаткування та аудиторської діяльності. Деякі з нововведень діють уже з 16.03.2024. Експерти системи «Експертус Головбух» розглянули основні новації щодо податку на прибуток, ПДФО, ПДВ, акцизу та єдиного податку
13839