Працівниця йде з декретної відпустки у відпустку для догляду за дитиною: як діяти бухгалтеру
Запитання
Працівниці (без інвалідності, основне місце роботи) після виходу з відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами надали з 29.01.2021 відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При цьому: • у Додатку 5 Податкового розрахунку за І квартал - дану подію не відобразили; • у 1 місяці І кварталу Додатку 1 Податкового розрахунку не вказали кількість днів перебування у трудових відносинах та кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Відповідь
Постають питання:
- чи подавати уточнюючі Додаток 1 та Додаток 5?
- чи обчислювати додаткову базу нарахування ЄСВ, якщо сума допомоги по вагітності та пологах за 28 календарних днів січня становить 4301,36 грн (28 к. дн. × 153,62 грн)? Чи нараховувати на неї ЄСВ?
✍ Нарахування лікарняних у 2021 році: готові приклади
Заповнення Додатку 5 для декретної відпустки
Якщо застрахована особа у звітному місяці вийшла з відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами і їй у тому самому місяці надали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в Додатку 5 роблять два записи:
- у першому рядку у графі 7 «Категорія особи» зазначте категорію особи «5» (особа, якій надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами), а у графі 10 «Період … відпусток / дата закінчення» — останній день цієї відпустки, у форматі «ДДММРРРР» (у нашій ситуації — 28012021);
- у другому рядку у графі 7 зазначте категорію особи «6» (особа, якій надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), а у графі 10 «Період … відпусток / дата початку» — перший день цієї відпустки, у форматі «ДДММРРРР» (у нашій ситуації — 29012021).
Якщо у Додатку 5 за І квартал 2021 року цього не зробили, то для виправлення помилки подайте уточнюючий Додаток 5 за І квартал з типом форми «уточнюючий».. У Додатку 5 мають бути 2 рядки про закінчення декретної та початок відпустки по догляду за дитиною до трьох років. Крім того у графі 20 «Ознака (0,1)» проставляєте ознаку «0» для введення рядків.
Скористатися декретною відпусткою можуть також і самозайняті жінки-підприємці ⇒
Розглянемо, кого оштрафуватимуть, як виявлятимуть порушників, хто та як перевірятиме розрахунки.
Заповнення Додатку 1 для декретної відпустки
Заповнюючи Додаток 1 за місяць нарахування допомоги по вагітності та пологам показують:
- у графі 14 – кількість календарних днів перебування у трудових відносинах;
- у реквізиті 15 – кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за відповідний місць.
Якщо за січень не відобразили кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (31 к. дн.) та кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (28 к. дн.), то для виправлення цієї несумової помилки подайте уточнюючий Додаток 1. У рядку 02 «Звітний (податковий) період» зазначаєте рік, квартал та номер місяця у кварталі, який будете уточнювати. У табличній частині заповнюєте два рядки:
- перший з ознакою «1» у графі 25 для виключення рядка — вказуєте відомості про застраховану особу за січень, а також про нараховану допомогу по вагітності та пологах за 28 к. дн. січня місяця;
- другий з ознакою «0» у графі 25 для введення рядка — вказуєте відомості про застраховану особу за січень, про нараховану допомогу по вагітності та пологах за 28 к. дн. січня + у графі 14 зазначаєте «31» + у графі 15 зазначаєте «28».
Разом з Уточнюючими додатками подаєте титульний аркуш Податкового розрахунку з типом форми «Уточнюючий» із зазначенням кількості додатків та кількості аркушів додатків. У рядку 02 «Звітний (податковий) період» вказуєте період (рік, квартал), який уточнюєте, зазначаєте номер Розрахунку (в хронологічному порядку незалежно від типу Розрахунку).
Додаткова база з ЄСВ при нарахування декретних
Позаяк сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах за січень 2021 року менша за мінімальну зарплату (4301,36 грн ˂ 6000,00 грн), обчислюєте додаткову базу нарахування ЄСВ. Немає значення, що допомогу по вагітності та пологах нарахували за частину січня, адже трудові відносини тривають — працівниці надали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Додаткову базу нарахування ЄСВ і нарахований ЄСВ потрібно було відобразити у Додатку 1 за січень одним рядком. Зокрема слід було проставити у реквізитах:
- 08 — код категорії застрахованої особи «42»;
- 09 — код типу нарахувань «13»;
- 10 — місяць та рік, за який нараховано допомогу по вагітності та пологах, меншу за розмір мінімальної зарплати, — «012021»;
- 18 — суму додаткової бази нарахування ЄСВ — 1698,64 грн (6000 грн – 4301,36 грн);
- 20 — суму ЄСВ, нараховану на неї, — 373,70 грн (1698,64 грн × 22%).
Збільшувати ж саму суму декретних до розміру мінімальної зарплати не потрібно, оскільки це суперечитиме ч. 2 ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105.
Колего, Вища школа Головбуха дарує курс «Як працювати з електронними лікарняними» до базової програми «Зарплата: розрахунки, звітність, перевірки».
Якщо ЄСВ на додаткову базу не нарахували
Якщо ж ці відомості не відобразили, то зробити це слід у Додатку 1.
Виправити сумову помилку у Додатку 1 можна як в уточнюючому розрахунку, так і у складі Розрахунку типу «Звітний» за поточний квартал, у якому виявлено помилку.
Нарахування слід показати одним рядком. Так, необхідно проставити у реквізитах:
- 08 — код категорії застрахованої особи «42»;
- 09 — код типу нарахувань «2»;
- 10 — місяць і рік, за який нараховано допомогу по вагітності та пологах, меншу за розмір мінімальної зарплати, — «012021»;
- 18 — суму додаткової бази нарахування ЄСВ — 1698,64 грн;
- 20 — суму ЄСВ, нараховану на неї, — 373,70 грн.
Ця сума нарахованого ЄСВ потрапить до рядків 4, 4.1Податкового розрахунку.