Працівниця йде з декретної відпустки у відпустку для догляду за дитиною: як діяти бухгалтеру

68328

Запитання

Працівниці (без інвалідності, основне місце роботи) після виходу з відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами надали з 29.01.2021 відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При цьому: • у Додатку 5 Податкового розрахунку за І квартал - дану подію не відобразили; • у 1 місяці І кварталу Додатку 1 Податкового розрахунку не вказали кількість днів перебування у трудових відносинах та кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відповідь

Постають питання:

  • чи подавати  уточнюючі Додаток 1 та Додаток 5?
  • чи обчислювати додаткову базу нарахування ЄСВ, якщо сума допомоги по вагітності та пологах за 28 календарних днів січня становить 4301,36 грн (28 к. дн. × 153,62 грн)? Чи нараховувати на неї ЄСВ?

✍ Нарахування лікарняних у 2021 році: готові приклади

Заповнення Додатку 5 для декретної відпустки

Якщо застрахована особа у звітному місяці вийшла з відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами і їй у тому самому місяці надали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в Додатку 5 роблять два записи:

  • у першому рядку у графі 7 «Категорія особи» зазначте категорію особи «5» (особа, якій надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами), а у графі 10 «Період … відпусток / дата закінчення» — останній день цієї відпустки, у форматі «ДДММРРРР» (у нашій ситуації — 28012021);
  • у другому рядку у графі 7 зазначте категорію особи «6» (особа, якій надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), а у графі 10 «Період … відпусток / дата початку» — перший день цієї відпустки, у форматі «ДДММРРРР» (у нашій ситуації — 29012021).

Якщо у Додатку 5 за І квартал 2021 року цього не зробили, то для виправлення помилки  подайте уточнюючий Додаток 5  за І квартал з типом форми «уточнюючий».. У Додатку 5 мають бути 2 рядки про закінчення декретної та початок відпустки по догляду за дитиною до трьох років. Крім того у графі 20 «Ознака (0,1)» проставляєте ознаку «0» для введення рядків.

Скористатися декретною відпусткою можуть також і самозайняті жінки-підприємці ⇒

 

Заповнення Додатку 1 для декретної відпустки

Заповнюючи Додаток 1 за місяць нарахування допомоги по вагітності та пологам показують:

  • у графі 14 – кількість календарних днів перебування у трудових відносинах;
  • у реквізиті 15 – кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за відповідний місць.

Якщо за січень не відобразили кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (31 к. дн.) та кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (28 к. дн.), то для виправлення цієї несумової помилки подайте уточнюючий Додаток 1. У рядку 02 «Звітний (податковий) період» зазначаєте рік, квартал та номер місяця у кварталі, який будете уточнювати. У табличній частині заповнюєте два рядки:

  • перший з ознакою «1» у графі 25 для виключення рядка — вказуєте відомості про застраховану особу за січень, а також про нараховану допомогу по вагітності та пологах за 28 к. дн. січня місяця;
  • другий з ознакою «0» у графі 25 для введення рядка — вказуєте відомості про застраховану особу за січень, про нараховану допомогу по вагітності та пологах за 28 к. дн. січня + у графі 14 зазначаєте «31» + у графі 15 зазначаєте «28».

Разом з Уточнюючими додатками подаєте титульний аркуш Податкового розрахунку з типом форми «Уточнюючий» із зазначенням кількості додатків та кількості аркушів додатків. У рядку 02 «Звітний (податковий) період» вказуєте період (рік, квартал), який уточнюєте, зазначаєте номер Розрахунку (в хронологічному порядку незалежно від типу Розрахунку).

Додаткова база з ЄСВ при нарахування декретних

Позаяк сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах за січень 2021 року менша за мінімальну зарплату (4301,36 грн ˂ 6000,00 грн), обчислюєте додаткову базу нарахування ЄСВ. Немає значення, що допомогу по вагітності та пологах нарахували за частину січня, адже трудові відносини тривають — працівниці надали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Додаткову базу нарахування ЄСВ і нарахований ЄСВ потрібно було відобразити у Додатку 1 за січень одним рядком. Зокрема слід було проставити у реквізитах:

  • 08 — код категорії застрахованої особи «42»;
  • 09 — код типу нарахувань «13»;
  • 10 — місяць та рік, за який нараховано допомогу по вагітності та пологах, меншу за розмір мінімальної зарплати, — «012021»;
  • 18 — суму додаткової бази нарахування ЄСВ — 1698,64 грн (6000 грн – 4301,36 грн);
  • 20 — суму ЄСВ, нараховану на неї, — 373,70 грн (1698,64 грн × 22%).

Збільшувати ж саму суму декретних до розміру мінімальної зарплати не потрібно, оскільки це суперечитиме ч. 2 ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105.

 

Якщо ЄСВ на додаткову базу не нарахували

Якщо ж ці відомості не відобразили, то зробити це слід  у Додатку 1.

Виправити сумову помилку у Додатку 1 можна як в уточнюючому розрахунку, так і у складі Розрахунку типу «Звітний» за поточний квартал, у якому виявлено помилку.

Нарахування слід показати одним рядком. Так, необхідно проставити у реквізитах:

  • 08 — код категорії застрахованої особи «42»;
  • 09 — код типу нарахувань «2»;
  • 10 — місяць і рік, за який нараховано допомогу по вагітності та пологах, меншу за розмір мінімальної зарплати, — «012021»;
  • 18 — суму додаткової бази нарахування ЄСВ — 1698,64 грн;
  • 20 — суму ЄСВ, нараховану на неї, — 373,70 грн.

Ця сума нарахованого ЄСВ потрапить до рядків 4, 4.1Податкового розрахунку.

 

 

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Віддалене робоче місце бухгалтера: як оформити

Воєнна агресія рф, а перед тим і карантин, порушили питання організації дистанційної роботи. Її можна влаштувати далеко не кожному, але професія бухгалтера якраз входить до числа тих, де це можливо. Як організувати віддалене робоче місце бухгалтеру, як це виглядає технічно так як оформити дистанційну роботу — у статті
13641

Авансовий звіт на відрядження: як заповнити + приклад і бланк

Авансовий звіт — це документ, що підтверджує витрати працівника у відрядженні чи при господарських закупках. Покажемо, як правильно його скласти, коли подавати, які реквізити обовʼязкові, а також дамо зразки для безпомилкового заповнення
366210

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
123