Чи можна звільнити працівника з ненормованим робочим днем за прогул

Працівника з ненормованим днем не можна звільнити за прогул через відсутність на робочому місці. Чому — пояснив ВС

Чи можна звільнити працівника з ненормованим робочим днем за прогул

Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла

Постанова ВС від 21.07.2022 у справі № 569/18379/19

Працівник працював на умовах ненормованого робочого дня та підсумованого обліку робочого часу. Директор видав наказ провести службове розслідування за фактами відсутності юрисконсульта на робочому місці. Працівник відмовився пояснювати, чому його не було на роботі. Про це склали відповідні акти.

Директор звільнив юрисконсульта з роботи за прогул на підставі пункту 4 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

Верховний Суд зауважив, що визначальний фактор для вирішення питання про законність звільнення позивача з роботи за прогул — з’ясування поважності причин його відсутності на роботі. Трудове законодавство не передбачає вичерпного переліку поважних причин, через які працівник може бути відсутній на роботі. Тому в кожному випадку поважність причини відсутності працівника на роботі визначають з огляду на конкретні обставини.

Позивач наголосив, що його прийняли на посаду на умовах ненормованого робочого дня і роботодавець погодив для нього такий графік роботи. Однак колдоговір передбачає, що юрисконсульт повинен мати п’ятиденний 40-годинний робочий тиждень. Трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, яку укладають на підставі досягнутої домовленості сторін.

Акти про відсутність працівника на роботі, які склав роботодавець, доводять непослідовну та суперечливу поведінку роботодавця, яку суд не може тлумачити на користь працівника.

Суд дійшов висновку, що роботодавець не мав права звільнити працівника, для якого запровадив ненормований робочий день, за прогул лише тому, що його не було на робочому місці. Адже він не довів, що у цей час працівник не виконував своїх трудових функцій, які передбачають трудовий договір і посадова інструкція.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
35

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39375

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126479

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
300947

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді