Формально заповнена ТТН — ознака нереальності операції

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Первинні документи, які платник податків склав формально, не підтверджують реальний рух товарів

Формально заповнена ТТН — ознака нереальності операції

Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування

Постанова Третього апеляційний адмінсуду м. Дніпро від 21.02.2023 у справі № 340/745/20

За результатами документальної позапланової виїзної перевірки платника податків щодо взаємодії з контрагентами податківці збільшили його зобов’язання з ПДВ і зменшили розмір від’ємного значення суми ПДВ. Платник податків звернувся до суду. Суд підтримав податківців і підтвердив правомірність їх податкових повідомлень-рішень.

Апеляційний суд встановив:

  • позивач уклав з контрагентами договори постачання товарів на умовах EXW франко-склад постачальника. Товар за кількістю та якістю приймає покупець на складі постачальника;
  • видаткові накладні позивача не містили ПІБ та посади осіб, які їх підписали. Тому їх неможливо ідентифікувати та перевірити, чи мають вони відношення до діяльності відповідних юросіб. Адреса, яку зазначили в товарно-транспортній накладній (далі — ТТН) — багатоквартирний будинок, а не складське приміщення постачальника.

Суд також дослідив свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, яким нібито перевозили товари позивача. Виявилося, що маса завантаженого автомобіля — 3500 кг, а порожнього — 2230 кг. Відповідно, вантажопідйомність транспортного засобу — 1270 кг. Однак за наданими ТТН партії товарів становили 3767 і 2090 кг, що не відповідає технічним характеристикам автотранспорту.

Крім того, за результатами аналізу ТТН суд встановив, що товар перевозив один і той самий водій, одним і тим самим транспортним засобом 06.05.2019 — чотири рази, 07.05.2019 — два рази. Однак це фізично неможливо з огляду:

  • на вагу партії товару, що зазначили в ТТН;
  • витрати часу на навантаження і розвантаження транспортного засобу;
  • часу руху автомобіля від пункту навантаження до пункту розвантаження.

Також податківці довели суду, що позивач:

  • у спірному періоді не декларував оренду складських приміщень;
  • не реєстрував прав на такий вид нерухомого майна, як складські приміщення.

Суд дійшов висновку, що первинні документи позивача не підтверджують реальний рух товарів від контрагентів. Судді вважають, що він склав документи формально.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Видаткова накладна: для кого і для чого

Видаткова накладна, мабуть, найпоширеніший документ у тих, хто постійно придбаває або продає різні ТМЦ. Саме на підставі видаткової накладної юрособи та фізособи-підприємці відпускають матеріальні цінності під час своєї господарської діяльності. Звичайні покупці також часто мають справу з видатковою накладною, коли придбавають товари у магазинах оптової торгівлі, наприклад, будматеріалів. Розберімося докладно, за якими правилами складати видаткову накладну у 2025 році
216953

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14209

Головне для бухгалтера у квітні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у квітні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у квітні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
927

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
9672

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді