Додаткова відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану
Чимало працівників боронять країну під час війни. Тож кількість відпусток, яку надаватимете учасникам бойових дій та працівникам, які дістали інвалідність внаслідок війни, зростатиме.
🔥 Відпустки 2025: правила + практичні кейси
Хто має право на додаткову оплачувану відпустку
Право на додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності (далі — відпустка окремим категоріям громадян) мають:
- учасники бойових дій;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- постраждалі учасники Революції Гідності;
- особи, реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» від 17.04.1991 № 962-XII, із числа тих, яких ув’язнили або яким обмежили волю чи примусово безпідставно помістили здорову людину до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.
Підстава — стаття 16-2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки). Тривалість відпустки окремим категоріям громадян — 14 календарних днів на рік.
Підстави надання відпустки
Щоби підтвердити право на відпустку окремим категоріям громадян, працівник має надати кадровику залежно від статусу:
Назва посвідчення | Документ, яким затверджено форму посвідчення |
посвідчення учасника бойових дій | Постанова КМУ «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» від 12.05.1994 № 302 |
посвідчення інваліда війни | |
посвідчення «Постраждалий учасник Революції Гідності» | Постанова КМУ «Порядок виготовлення та видачі посвідчення «Постраждалий учасник Революції Гідності» від 28.02.2018 № 119 |
посвідчення про пільги реабілітованих | Постанова КМУ УРСР «Про заходи щодо реалізації Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» від 24.06.1991 № 48 |
Щоб оформити відпустку окремим категоріям громадян, працівник подає заяву про відпустку та посвідчення. Скористайтеся готовими зразками!
Оплата відпустки учаснику бойових дій
Стаття 23 Закону про відпустки визначає види відпусток, які оплачує роботодавець за рахунок коштів, призначених на оплату праці. Коли Закон про відпустки доповнили статтею 16-2, відповідних змін до статті 23 не внесли.
Підприємства мали б надавати відпустку окремим категоріям громадян за рахунок власних коштів із наступним відшкодуванням їх з бюджету — за таким самим принципом, як чорнобильські відпустки. Проте підприємствам ніхто не компенсує витрати на оплату відпустки окремим категоріям громадян.
Табелювання відпустки
Типова форма табеля обліку використання робочого часу (форма № П-5) затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489) не передбачає окремого коду для позначення відпустки окремим категоріям громадян. Тому доцільно ввести додатковий код, наприклад, «ВВ» (відпустка ветеранам). Закріпіть уведення додаткового коду в локальному акті підприємства. Наприклад, у Положенні про облік використання робочого часу на підприємстві.
Увага: додаткові коди, введені до табеля обліку використання робочого часу, мають відрізнятися від кодів, передбачених типовою формою № П-5.
Поділ, перенесення та компенсація відпустки
Види відпусток визначає стаття 4 Закону про відпустки, а види відпусток, за які при звільненні виплачують компенсацію, — стаття 24.
Згідно зі статтею 4 Закону про відпустки до щорічних належать:
- основна відпустка (ст. 6);
- додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7);
- додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8);
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Відпустку окремим категоріям громадян законодавці вмістили до розділу ІІІ «Додаткові відпустки у зв’язку з навчанням. Творча відпустка. Відпустка для підготовки та участі в змаганнях» Закону про відпустки. Тому відпустка окремим категоріям громадян не належить до щорічних відпусток.
Продовжують (переносять) у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, компенсують при звільненні тільки щорічні відпустки й додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 11, 20, 24 Закону про відпустки). Ділити на частини можна тільки щорічні відпустки (ст. 12 Закону про відпустки).
Отже, відпустку окремим категоріям громадян:
- надають за календарний рік;
- не продовжують/не переносять у разі тимчасової непрацездатності працівника;
- не ділять на частини;
- не надають за минулий рік, якщо працівник її не використав вчасно;
- не замінюють грошовою компенсацію при звільненні.