Директор за власні кошти придбав для підприємства автонавантажувач у фізичної особи. Автонавантажувач призначений для подальшого продажу. Якими будуть податкові наслідки такої операції та яку звітність потрібно подати до контролюючих органів? Як бухгалтер повинен відобразити таку операцію в обліку?
РІШЕННЯ
Якщо однією зі сторін договору купівлі-продажу виступає юридична особа чи приватний підприємець, то саме така особа буде податковим агентом відносно продавця — фізичної особи. Тобто підприємство має утримати за рахунок виплачуваного доходу та сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 5% (п. 173.1 та 167.2 Податкового кодексу України; ПК). Військовий збір утримують за ставкою 1,5%.
Також підприємство має відобразити суму доходів, ПДФО та військового збору в податковому розрахунку форми № 1ДФ. Доходи від продажу рухомого майна відображаються за ознакою доходу «105».
Оскільки директор діяв від імені підприємства за договором доручення, то при поверненні йому витрачених коштів доходу не виникатиме. Відповідно утримувати ПДФО та військовий збір при поверненні коштів не потрібно.
Відзначимо, що директор міг діяти від імені підприємства і без договору доручення. Адже, якщо майновим інтересам іншої особи загрожує небезпека настання невигідних для неї майнових наслідків, особа має право без доручення вчинити дії, спрямовані на їх попередження, усунення або зменшення (ч. 1 ст. 1158 Цивільного кодексу України; ЦК).
При цьому особа, яка вчинила дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, зобов’язана при першій нагоді повідомити її про свої дії. Якщо ці дії будуть схвалені іншою особою, надалі до відносин сторін застосовуються положення про відповідний договір. Тобто, якщо буде прийнято рішення про повернення директору коштів, фактично буде укладено договір доручення.
Тому кошти, які повертаються директору в межах такого договору доручення, не оподатковуються ПДФО та військовим збором. До того ж такі суми не відображаються у податковому розрахунку форми № 1ДФ.
Не буде жодних наслідків щодо ПДФО та військового збору й у випадку неповернення коштів директору. Адже в такому випадку у нього не виникатиме ніяких доходів.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"