Допомога по частковому безробіттю: умови, розрахунок
Що таке допомога по частковому безробіттю
Допомога по частковому безробіттю (допомога по ЧБ) — це своєрідна компенсація доходу, якщо скоротили або зупинили виробництво продукції, кількість виконаних робіт чи наданих послуг. Компенсація можлива для доходів у вигляді:
- зарплати працівника;
- підприємницького доходу фізособи-підприємців (ФОП).
Джерелом виплати даних коштів є Фонд загальнодержавного обов’язкового соціального страхування на випадок безробіття (далі — Фонд безробіття). Щоб отримати кошти потрібно подати документи до місцевого представництва Центру зайнятості. Допомогу по частковому безробіттю отримують не безробітні, а наймані працівники або сам ФОП, якщо у них скоротилися доходи.
Законодавчим підґрунтям для надання й виплати такої допомоги є:
- ст. 47 Закону «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067 (далі — Закон про зайнятість);
- Порядок надання допомоги по частковому безробіттю, затверджений постановою Кабміну від 21.06.2022 № 702 (далі — Порядок № 702).
Увага: допомогу по частковому безробіттю отримують не безробітні, а наймані працівники або ФОП, у зменшились доходи, зокрема, через війну.
Договір дарування і пожертви: облік та оподаткування
Коли є підстави для отримання допомоги по частковому безробіттю
Причинами скорочення або зупинки виробництва, які дають підстави для отримання допомоги, можуть бути:
- економічні;
- технологічні;
- надзвичайна ситуація;
- воєнний стан;
- карантин.
Наприклад, якщо роботодавець прийняв рішенні про неповний робочий час з певних власних міркувань, а не через вищенаведені причини, то це не дає підстав отримати допомогу. Економічні причини, судячи з Порядку № 702, мають бути у тісному зв’язку з іншими перерахованими.
Увага: для отримання допомоги по частковому безробіттю має бути дотримано причинно-наслідковий зв’язок.
Також не будуть підставою надати допомогу (п. 2, абз. 2 п. 7, абз. 3 п. 8 Порядку № 702):
- скорочення або зупинка виробництва через організаційно-виробничі причини. До них зокрема належать перепрофілювання, переоснащення, зміна технології. Наприклад, добровільна зміна виду економічної діяльності;
- скорочення виробництва внаслідок сезонного характеру робіт. Наприклад, у сільському господарстві таким є зимовий період. Сезонність буде визначатися, скоріше за все, через вид економічної діяльності за КВЕД — у Порядку № 702 це питання не деталізовано;
- оплачуваний простій;
- перебування у відпустці без збереження заробітної плати;
- призупинення трудових відносин під час воєнного стану.
Увага: оформлення простою позбавляє можливості щодо допомоги по частковому безробіттю.
Порядок компенсації витрат роботодавцям за працевлаштування переселенців
Умови, за яких підприємство може отримати від центру зайнятості компенсацію за працевлаштування або навчання ВПО
Оформлення документів на виплату компесації за працевлаштування ВПО
Розрахунок компенсації витрат за працевлаштування ВПО
Коли отримати допомогу по частковому безробіттю не вдасться
Крім того, допомогу по частковому безробіттю не можна отримати, якщо:
- працівнику запропонували підходящу роботу в роботодавця з повним робочим часом, а він відмовився. Що таке підходяща робота — Порядок № 702 не уточнює. Визначення цього поняття є у статті46 Закону про зайнятість: це зокрема робота, яка відповідає його освіті, професії (спеціальності);
- працівник працює у даного роботодавця за сумісництвом;
- працівник проходить альтернативну (невійськову) службу;
- наявна заборгованість з виплати зарплати або сплати ЄСВ у роботодавця або ФОП впродовж 6 місяців, які передують дню скорочення виробництва. Навіть якщо така заборгованість виникла через активні бойові дії – у Порядку № 702 винятків немає;
- розпочато процес припинення юрособи, підприємницької діяльності, банкрутства або санації у роботодавця або ФОП.
- роботодавець — це орган державної влади або місцевого самоврядування, або бюджетна установа.
При заповненні документів на отримання допомоги по частковому безробіттю у формі анкети треба дати відповідь на питання, чи є у підприємства такі випадки, які не дають права на допомогу по частковому безробіттю.
Хто може отримати допомогу по частковому безробіттю
Отримати допомогу можуть застраховані особи, тобто:
- працівники за основним місцем роботи (сумісники – не можуть);
- фізособи-підприємці (ФОП).
При цьому документи за працівників подають самі роботодавці. ФОП же подають документи до Центру зайнятості самі за себе та за найманих працівників, якщо такі у них є.
У ситуації з найманими працівниками роботодавці, як юрособи, так і ФОП, є свого роду посередниками в отриманні коштів від Фонду безробіття.
Умови отримання допомоги по частковому безробіттю
Для отримання права на допомогу по частковому безробіттю необхідно відповідати визначеним умовам (див. таблицю нижче).
Увага: якщо отримали допомогу по частковому безробіттю, не можна певний час звільняти працівників або припиняти свою підприємницьку діяльність.
УМОВИ ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ 2024 | |
для найманих працівників | для ФОП «за себе» |
|
|
* при недотриманні таких гарантій треба повертати повну суму виплаченої допомоги по частковому безробіттю. Звільнення працівників забороняється з підстав передбачених п. 1 ст. 36 КзПП (угода сторін), ч. 3 ст. 38 КзПП (з ініціативи працівника договір на невизначений строк), п. 1 ч. 1 ст. 40 (скорочення) КЗпП |
Вищенаведених умов має дотримати одночасно. Наприклад, якщо через війну скоротили обсяги діяльності, то допомогу можна оформити на працівників лише у разі, якщо також скоротили розмір зарплати працівників. І дані факти мають бути між собою пов’язані.
Бізнесу та бюджетній сфері репрезентували проєкт Держбюджету на 2025 рік. Ключовою позицією є рівень мінімальної зарплати. Проте маємо доволі цікаві норми, які впливають на сплату ЄСВ та виплату індексації. Експерт пояснив, до яких змін варто підготуватися
Який розмір допомоги по частковому безробіттю
Розмір допомоги по частковому безробіттю не може перевищувати 50% мінімальної зарплати. У січні-березні 2024 року це 3550 грн (=7100 грн × 0,5), у квітні-грудні 2024 року 4000 грн (=8000 грн × 0,5). Якщо таку допомогу отримувати 6 місяців, наприклад з квітня, то це вийде в сумі 24000 грн (=4000 грн × 6).
Розраховується допомога по частковому безробіттю (ЧБ) за формулою:
РДЧБК = СРЧ × (СРД ÷ НРЧ)
де:
- РДЧБК — розмір допомоги конкретного працівника або ФОПа, який є застрахованою особою, за відповідний місяць періоду зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг);
- СРД (середній розмір доходу) — оклад / середня зарплата або середній підприємницький дохід;
- НРЧ (нормативний робочий час) — кількість годин нормальної тривалості робочого часу за відповідний місяць;
- СРЧ (скорочений робочий час) — кількість годин скороченого робочого часу за відповідний місяць. Тобто це невідпрацьований час (нормативний мінус фактично відпрацьований) (п. 9 Порядку № 702).
Якщо отримана сума перевищує максимальне обмеження, «обріжте» її.
Як рахувати показники у формулі допомоги по частковому безробіттю
Щодо розрахунку показників для формули, то найменше проблем з середнім розміром доходу — див. таблицю нижче.
ВИЗНАЧЕННЯ СЕРЕДНЬОГО РОЗМІРУ ДОХОДУ | |
роботодавець – для працівників (2 варіанти) | ФОП |
|
|
* зверніть увагу: не мінімальної бази, а місячної бази ЄСВ. Тобто фактичної суми, з якої нараховувався ЄСВ підприємцем. Це може бути й більше мінімальної зарплати, наприклад у підприємців загальної системи оподаткування |
Однак формула розрахунку проста лише, якщо на неї дивитися з точки зору Порядку № 702. На практиці ж питань виникне чимало. Про проблеми розрахунку даних показників та можливі шляхи їхнього вирішення з прикладами — див. наприкінці консультації.
Максимальний розмір допомоги по частковому безробіттю
Розмір допомоги не може перевищувати 50% мінімальної зарплати. У 2024 році — це 3550 грн (у січні-березні) та 4000 грн (у квітні-грудні).
Якщо проаналізувати наведену у Порядку № 702 формулу, то маємо ще 2 максимальних обмеження, які витікають з такого розрахунку:
- допомога по частковому безробіттю на місяць не може бути більшою за посадовий оклад працівника (або його середню зарплату, якщо застосовується нетарифна система);
- допомога на місяць у ФОП не може бути більшою за його середній минулорічний підприємницький дохід, з якого сплачували ЄСВ.
Однак у будь-якому разі допомога не повинна перевищувати загальне обмеження — вже згадані 35 50 грн та 4000 грн у 2024 році.
Увага: розмір допомоги залежить від скорочення робочого часу.
Ця стаття систематизує інформацію про процедуру бронювання з урахуванням нещодавніх змін у законодавстві та запровадження бронювання через Портал Дія. П’ять готових зразків допоможуть підготувати пакет документів для бронювання за списками військовозобов’язаних
Скільки місяців можна отримувати допомогу по частковому безробіттю
Загальний розмір допомоги з ЧБ — максимум 6 місяців (якщо точно – 180 к. днів, так як допомога по ЧБ, як і по звичайному безробіттю нараховується по дням). Так, за п. 10 Порядку № 702 допомога з ЧБ надається на весь строк зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг), але не більше 180 к. днів сумарно впродовж 36 місяців (п. Порядку № 702). Це значить, що можна покористуватися допомогою 2 місяці, потім зробити перерву, а потім — знову. І так можна впродовж 3-х років з дня скорочення виробництва, поки не набереться 180 к. днів.
Увага: допомога по ЧБ отримується щомісяця, документи на неї також подаються щомісяця.
З якого часу можна отримати допомогу по частковому безробіттю
Загальний строк, впродовж якого існує право на отримання допомогу по частковому безробіттю — 90 к. днів (п. 12 Порядку № 702). Датою старту відліку є дата скорочення або зупинення виробництва.
Як визначається дата скорочення виробництва — у Порядку № 702 ні слова. Але для прикладу такою датою може бути дата, визначена наказом про впровадження неповного робочого часу. Як визначити її для підприємця — питання. Вочевидь для них така дата може бути суто умовною.
Увага: отримати допомогу по частковому безробіттю можна впродовж 90 к. днів після дати скорочення (зупинення) виробництва.
Які документи потрібно подати на отримання допомоги по частковому безробіттю
Роботодавець або ФОП має подати до Центру зайнятості за місцем провадження господарської діяльності заяву про надання допомоги по частковому безробіттю:
- в електронній формі — з цифровим підписом на адресу офіційної електронної пошти Центру зайнятості;
- у паперовій формі — особисто до центру зайнятості.
У Порядку № 702 форми такої заяви немає, її затверджує Державний центр зайнятості.
ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ | |
роботодавець – для працівників | ФОП |
Для розгляду права на допомогу по ЧБ | |
|
|
Щомісяця до 10-го числа з даними за попередній місяць | |
|
|
Дотримання умов отримання допомоги по частковому безробіттю роботодавець повинен мати певні документальні докази, хоча які саме Порядок № 702 не наводить. Однак у роботодавців таким доказом може бути наказ на переведення працівників на неповний робочий час. За такого рішення, як правило, відбувається як скорочення тривалості робочого часу, так і зарплати працівників. У наказі можна вказати й причину такого рішення — скорочення (зупинення) виробництва, обсягів виконаних робіт, наданих послуг.
Документи Центр зайнятості має розглянути впродовж 5 робочих днів + 3 робочих дні на повідомлення про результати розгляду.
Як виплачувати кошти від Центру зайнятості
Після того, як гроші надійшли від Центру зайнятості треба:
- перерахувати на рахунки таких працівників за окремою відомістю у строк 3 робочі дні після їхнього зарахування на рахунок роботодавця;
- подати до Центру зайнятості копію відомості на виплату грошей з підтвердженням перерахування коштів на рахунок працівника у безготівковій формі у строк 5 календарних днів після виплати.
Очевидно, що у разі неподачі копії відомості наступного платежу від Центру зайнятості не буде, так як допомога щомісячна.
Шукайте в системі «Експертус Головбух» опис робочої ситуації, яка аналогічна вашій, потрібні форму (зразок), довідник, відео. Якщо не знайдете, то можете надіслати звернення до нашої експертної підтримки через Онлайн-помічник
Оподаткування й бухгалтерський облік допомоги по частковому безробіттю
Допомога по частковому безробіттю не оподатковується:
- ПДФО та ВЗ — як сума страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування (пп. 165.1.1 ПК). У Додатку 4ДФ Податкового розрахунку суму допомоги по ЧБ слід показати за ознакою доходу «194» як інші доходи, які не включаються до загального місячного оподатковуваного доходу;
- ЄСВ. Це сума коштів, яка не входить до фонду оплати праці;
- єдиним податком. Це сума коштів з фондів загальнодержавного соцстрахування пп. «4» п. 292.11 ПК;
- податком на прибуток. Сума допомоги по ЧБ не є доходом у момент отримання (це цільове фінансування). Після її використання у рівній сумі визнаються доходи й витрати (див. таблицю з проводками).
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ДОПОМОГИ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ | ||||
№ | Господарська операція | Дт | Кт | Сума |
1 | Надійшли кошти допомоги по ЧБ як цільове фінансування | 311 | 482 | 48000 |
2 | Виплачені кошти допомоги по ЧБ на рахунки працівників | 663 | 311 | 48000 |
3 | Визнано витрати від використання коштів цільового фінансування | 949 | 663 | 48000 |
4 | Визнано дохід від використання коштів цільового фінансування | 482 | 718 | 48000 |
5 | Доходи від використання коштів цільового фінансування віднесено на фінансовий результат від операційної діяльності | 718 | 791 | 48000 |
6 | Витрати від використання коштів цільового фінансування віднесено на фінансовий результат від операційної діяльності | 791 | 949 | 48000 |
Як рахувати показники для формули допомоги по частковому безробіттю для працівників
Після загального огляду правил визначення допомоги по ЧБ розглянемо ті можливі проблемні питання у розрахунку, по яких прямих відповідей Порядок № 702 не містить.
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ РОЗРАХУНКУ ДОПОМОГИ ПО ЧБ ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ | |
Питання | Як вирішити? |
За якими правилами рахувати середню зарплату для працівників, у яких немає посадових окладів? | Так як документи подаються до Центру зайнятості, то рекомендуємо скористатися тими ж правилами, за якими визначається середня зарплата при розрахунку звичайної допомоги по безробіттю. Вони визначені Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, який затверджений постановою Кабміну від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266). Розрахунку допомоги по безробіттю визначають пп. 7-10 Порядку № 1266 |
Який брати розрахунковий період у розрахунку середньої зарплати? | За п. 7 Порядку № 1266 розрахунковим періодом є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (у даному разі – місяцю, у якому сталося скорочення виробництва) |
Як визначити рівень скорочення тривалості робочого часу та заробітної плати, % на місяць. | Ця цифра треба для заповнення Додатків 1 та 3. При цьому вона потрібна не по окремим працівникам, а по всім, у яких сталося скорочення робочого часу. Зазирніть до цих додатків та зверніть увагу, що це одна цифра, а не розділена на дві окремі. Вважаємо, що у даному разі слід взяти рівень «втрати окладу» через застосування неповного робочого часу. Наприклад, якщо працівника перевели на 0,6 ставки, то рівень скорочення робочого часу буде 40% (= (1 –0,6)×100%). Таким же слід вважати й рівень скорочення зарплати. Це витікає з того, що максимальна компенсація за формулою не вища самого посадового окладу (див. вище про Максимальний розмір допомоги по ЧБ). Так як працівники можуть працювати хтось на 0,6 ставки, у когось 0,5 ставки і т.д., то слід порахувати загальну кількість відпрацьованих ними людино-годин за місяць та нормативну, а потім знайти відхилення (див. приклад 1). Якщо є сумніви, то варто зачекати роз’яснень від Центрів зайнятості |
Розглянемо, як виглядає такий розрахунок на прикладі.
- Національна сертифікація бухгалтерів — 2025 ⏩
- Професійна сертифікація за МСФЗ ⏩
- Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025 ⏩
- ПДВ: від азів до майстерності ⏩
- Розрахунок зарплати, звітність, перевірки ⏩
- РРО: робота, помилки та штрафи ⏩
- ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця ⏩
- Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування ⏩
Приклад 1 (розрахунок допомоги по ЧБ для працівника). Дата скорочення виробництва (дата впровадження неповного робочого часу) — 01 жовтня 2024 року. У зв’язку з введенням неповного робочого часу дані працівники працюють на 0,4-0,6 ставки.
Помісячний розрахунок допомоги по ЧБ по кожному працівнику для березня 2023 року представлений у таблиці. Дані щодо окладу, норми робочого часу, скороченого робочого часу та заявленого розміру допомоги з ЧБ потрібні при щомісячному заповненні Додатка 3 до Порядку № 702.
РОЗРАХУНОК ДОПОМОГИ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ ДЛЯ РОБОТОДАВЦЯ | |||||||
ПІБ | Оклад (СРД), грн | Тривалість робочого часу у відповідному місяці, год | допомога по частковому безробіттю, грн | ||||
НРЧ* | факт | СРЧ | розрахункове значення за формулою | максимальне обмеження | заявлений розмір** | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Сизоненко О.В. | 8000 | 184 | 105,6 | 78,4 | 3408,70 | 4000 | 3408,70 |
Кальченко Т.В. | 8000 | 184 | 88 | 96,0 | 4173,91 | 4000 | 4000,00 |
Атрошенко В.С. | 9000 | 184 | 80,4 | 103,6 | 5067,39 | 4000 | 4000,00 |
Гопаченко В.В. | 1000 | 184 | 115,6 | 68,6 | 3728,26 | 4000 | 3728,26 |
Сума | 736 | 389,6 | 346,6 | × | × | 15 136,96 | |
* при визначення нормативно-робочого часу (НРЧ) святково-неробочі дні за жовтень 2024 вважаються робочими в умовах воєнного стану, скорочення робочих днів на 1 год перед святковими днями теж не потрібне; ** порівнюємо розрахункове значення з максимальним обмеженням та записуємо результат |
У такому разі рівень скорочення тривалості робочого часу та заробітної плати по всім таким працівникам становить у жовтні 2024 року 47,09% (= 346,6×100%/736), де 736 – нормативна кількість людино-годин, а 346,6 – загальне скорочення робочого часу, людино-годин.
Як рахувати показники для формули допомоги по частковому безробіттю для ФОП
Однак найбільше питань щодо розрахунку допомоги по ЧБ буде у підприємців. Їх зведено до таблиці нижче. І по них варто дочекатися роз’яснень Державної служби зайнятості, так як без відповіді на них розрахунок на практиці неможливий. І не зрозуміло, як бути при перевірці таких розрахунків.
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ РОЗРАХУНКУ ДОПОМОГИ ПО ЧБ ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ | |
Питання | Як вирішити? |
Що вважати нормативним робочим часом (НРЧ) у ФОП? | ФОП не має якихось нормативів робочого часу «сам на себе». Таке поняття як «норма робочого часу» пов’язане з трудовими відносинами. ФОП натомість здійснює підприємницьку діяльність. Отже, стандартний 40-годинний робочий тиждень та 5-денний чи 6-денний робочий тиждень, – це не про підприємця. Однак можна для розрахунку взяти норми 40-годинного робочого тижня від Мінекономіки |
Як визначити скорочений робочий час (СРЧ) для ФОП? | Це питання теж без відповіді у Порядку № 702. На відміну від працівників, у яких є наказ про впровадження неповного робочого часу, табель обліку робочого часу, – у ФОП «на себе» такого немає. І сенсу його вести для ФОП немає практично ніякого, адже для нього неможливим є поняття «неявка на роботу» |
Як порахувати рівень скорочення доходу становить, % на місяць для ФОП? | І це теж питання без відповіді у Порядку № 702. Незрозумілим з існуючого порядку залишається:
Показник рівня скорочення доходу для розрахунку допомоги по ЧБ не потрібен, але він треба для заповнення Додатків 2 і 4 з Порядку № 702. При цьому у ФОП рівень скорочення доходу та рівень скорочення робочого часу – це два окремі показники, на відміну від працівників |
Що вважати датою скорочення виробництва (надання послуг, виконаних робіт)? | Якщо трактувати Порядок № 702, то можна будь-яку дату з початку воєнного стану вважати таким днем, якщо у ФОП потім відбулося зменшення доходу. Однак, чи повинна така дата фіксуватися документально, підтверджуватися певними розрахунками, чи це всього лише умовна дата, яку ФОП визначає на власний розсуд – відповідей у Порядку № 702 немає |
Розглянемо, як може виглядати розрахунок допомоги по ЧБ для ФОП «на себе» на прикладі.
Приклад 2 (розрахунок допомоги по ЧБ для ФОП). На допомогу по ЧБ подав ФОП, у якого скорочення надання послуг сталося з жовтня 2024 року. Умовною датою ФОП визначив 01 жовтня 2024 року, так як у регіоні зі споживачами його послуг в цей час уже були активні бойові дії та послуги ним практично не надавалися. У листопаді 2024 року ФОП частково відновив свою діяльність.
У 2023 році, вважаємо, що ФОП сплачував ЄСВ з мінімальної бази, тому середня база ЄСВ для ФОП за 2023 рік: (6700 × 12 ÷ 12= 6700,00 грн), де 6700 грн – мінімальна зарплата у 2023 році.
Після консультації у Центрі зайнятості підприємець визначив, що рівень скорочення для жовтня-листопада 2024 у нього становить:
Місяць | Рівень скорочення | |
доходу* | робочого часу** | |
жовтень | 100% | 100% |
листопад | 60% | 50% |
* треба лише для заповнення Додатків 2 і 4, але у розрахунку суми допомоги з ЧБ цей показник не використовується; **треба для розрахунку допомоги з ЧБ та заповнення Додатків 2 і 4 |
Підприємець оформив для себе розрахунок допомоги по ЧБ на жовтень-листопад 2024, як у таблиці нижче.
РОЗРАХУНОК ДОПОМОГИ ПО ЧАСТКОВОМУ БЕЗРОБІТТЮ ДЛЯ ФОП «НА СЕБЕ» | |||||||
Місяць, за який розраховується допомога з ЧБ | СРД, грн | Тривалість робочого часу у відповідному місяці | допомога по частковому безробіттю, грн | ||||
розрахункове значення за формулою | максимальне обмеження | заявлений розмір | |||||
НРЧ* | факт | СРЧ | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
жовтень | 6700 | 184 | 0 | 184 | 6700,00 | 4000 | 4000,00 |
листопад | 6700 | 168 | 84 | 84 | 3350,00 | 4000 | 3350,00 |
* нормативно-робочий час (НРЧ). За норму ФОП взяв норми 40-годинного стандартного робочого тижня від Мінекономіки за 2023 рік. З 24.03.2022 впродовж дії воєнного стану святково-неробочі дні вважаються робочими (Закон від 15.03.2022 № 2136) |