Податкові зміни 2024: нове за Законом № 3603
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23.02.2024 № 3603-IX (далі — Закон № 3603) парламент уніс зміни до Податкового кодексу України (ПК) та Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» від 21.12.2017 № 2258-VIII. 15 березня 2024 року Закон № 3603 офіційно опублікували у «Голосі України» від 15.03.2024 № 52. Тож він набрав чинності з 16.03.2024, окрім окремих його положень.
У цій консультації проаналізуємо основні зміни щодо податку на прибуток, ПДФО, ПДВ, акцизу та єдиного податку (ЄП). Визначимо дати, з яких ці зміни діють.
Шукайте в системі «Експертус Головбух» опис робочої ситуації, яка аналогічна вашій, потрібні форму (зразок), довідник, відео. Якщо не знайдете, то можете надіслати звернення до нашої експертної підтримки через Онлайн-помічник
Вибір податкового статусу — за допомогою держреєстратора
Обрати податковий статус (неприбуткова організація, платник ПДВ, платник ЄП) тепер можна не лише під час держреєстрації створення юрособи або фізичної особи — підприємця (ФОП), а й коли вносите зміни до відомостей про юрособу/ФОПа, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР) (під час держреєстрації цих змін).
Відповідних уточнень зазнали пункти (підпункти) ПК:
- 133.4.1 — щодо статусу неприбутківця;
- 183.7 — щодо статусу платника ПДВ;
- 298.1.1 та 299.4 — щодо статусу єдинника.
Тобто із 16.03.2024 суб’єкт господарювання може обрати податковий статус за допомогою держреєстратора, коли створює юрособу/ФОПа або вносить зміни до ЄДР.
Податковий статус можна обрати під час створення юрособи/ФОПа або внесення змін до ЄДР.
Інші податкові зміни
Закон № 3603 також передбачає:
- податкові пільги щодо плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на територіях, щодо яких ухвалили рішення про обов’язкову евакуацію населення;
- взаємодію платника з органом контролю в режимі відеоконференції (окрім розгляду матеріалів перевірок і скарг на процедури взаємного узгодження);
- обмін інформацією між податковими органами та Центральним депозитарієм цінних паперів і депозитарними установами, уповноваженими обслуговувати рахунки власників часток товариств в обліковій системі часток товариств;
- сучасний порядок залучення товарних бірж до продажу майна, що перебуває у податковій заставі.
Окрім того, із 16.03.2024 не штрафуватимуть платників, які у платіжних документах зазначили неправильний бюджетний рахунок отримувача коштів, за умови своєчасної сплати грошового зобов’язання (пп. 112.8.8-1 ПК).
Найближчим часом експерти детально розглянуть нововведення щодо адміністрування податків, аудиторської діяльності, плати за землю і податку на нерухомість. Стежте за листами та оновленнями системи «Експертус Головбух».